Okno na Wągrowiec
Na sygnale Wiadomości

Przerobił tablice rejestracyjne. Policja go zatrzymała i ukarała

Tablice rejestracyjne zawierające unikatowy kod literowo-cyfrowy, który umożliwia identyfikację każdego pojazdu, co do zasady muszą być czytelne. Jeżeli coś się nie zgadza, kierujący pojazdem powinien liczyć się z interwencją policji.

– Zakrywanie tablic rejestracyjnych jest działaniem umyślnym i to nie ulega wątpliwości. Co więcej, kierujący pojazdem jest odpowiedzialny za ich czytelność. Ustawa nie wymienia wyjątków np. warunki pogodowe (śnieżyca, błoto na drogach), czy ścieranie się liter przez szczotki myjni – wyjaśniają wągrowieccy funkcjonariusze.

Policjanci widząc kierującego osobówką z takimi tablicami, od razu zatrzymali pojazd do kontroli. To, że z tablicami jest coś nie tak, widoczne było w momencie skierowania źródła światła na poszczególne cyfry. Policjanci zawrócili za pojazdem i postanowili go skontrolować.

Prosty test, czyli wykonanie fotografii z użyciem lampy błyskowej w aparacie fotograficznym, oraz bez niej, wykazało właściwości naklejek w kształcie cyfr „1”, które zostały naklejone na cyfry znajdujące się na tablicy rejestracyjnej.

Mężczyzna tłumaczył się, że akurat te dwie cyfry mu się starły z rejestracji, dlatego zastąpił je nowymi. To jednak nie wszystko, ponieważ zaklejone również były wyróżniki państwa, litery PL i gwiazdy Unii Europejskiej powinny znajdować się na niebieskim tle. Tu były one na tle czarnym.

Młody kierowca ukarany został mandatem karnym w wysokości 500 zł i 5 punktów karnych. Policjanci zatrzymali również dowód rejestracyjny pojazdu. Do czasu, gdy kierowca nie uporządkuje czytelności tablic rejestracyjnych – ten fakt musi potwierdzić diagnosta, nie może się tym pojazdem poruszać.

Podjęcie przez policjantów interwencji związane jest z konkretnymi zapisami w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Oto one:

Art. 60

1.Zabrania się:

3) ozdabiania tablic rejestracyjnych oraz umieszczania z przodu lub z tyłu pojazdu znaków, napisów lub przedmiotów, które ograniczają czytelność tych tablic;

1a. Utrzymywanie tablic (tablicy) rejestracyjnych i innych wymaganych oznaczeń pojazdu w należytym stanie oraz zapewnienie ich czytelności jest obowiązkiem kierującego pojazdem

– Przestrzegamy przed podobnym działaniem. Dziś można bez kłopotu nabyć cyfry, czy litery na aukcjach internetowych. Sprzedający w opisach przestrzegają przed możliwymi konsekwencjami naklejania na tablice rejestracyjne cyfr, które sprzedają jako „antyradar 100 proc. stop”. Cyt.: „Naklejki nie zostały zaprojektowane w celu omijania lub łamania prawa przez ukrywanie tablic rejestracyjnych samochodu.”

Czy zawsze policjanci karzą mandatami osoby, które zasłaniają tablice rejestracyjne? Choć zasłanianie jest nielegalne i ustawodawca nie wprowadza wyjątków, to również tablice typu „młoda para”, „nowożeńcy” itp. również są nielegalne. Jednak gdy policjanci ujawnią taki pojazd w momencie, przejazdu z kościoła lub urzędu na salę weselną w orszaku weselnym, wówczas będzie to tolerowane jako zwyczaj, przybierający w tej sytuacji formę kontratypu. Po wykorzystaniu pojazdu w tej formie, tabliczka zastępcza powinna być usunięta.

Źródłlo: KPP Wągrowiec/asp. Dominik Zieliński

Czytaj także

POLICJA: ZAGINĄŁ JACEK ZAGANIACZYK [FOTO]

Redakcja

Pijani kierowcy: 65-latek wjechał w hulajnogi. Inny wyrządził szkody na parkingu. Kolejny wiózł… dzieci!

Redakcja

Zaginiony z Wągrowca ODNALEZIONY. Wciąż POSZUKIWANY jest Dominik z Mieściska

Redakcja