Okno na Wągrowiec
Msze święte Społeczeństwo Wiadomości Wydarzenia

PRYMAS POLSKI: DYSPENSA od udziału w MSZACH ŚWIĘTYCH niedzielnych i świątecznych. Potrawy możemy POŚWIĘCIĆ sami

Prymas Polski abp. Wojciech Polak wydał rozporządzenie dotyczące celebracji liturgii w Wielkim Tygodniu oraz podczas Triduum Paschalnego na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej w czasie stanu epidemii.

OBOSTRZENIA I DYSPENSA

Przypomnijmy, że w kościołach obowiązuje zakrywanie ust i nosa oraz limit osób podczas liturgii – 1 osoba na 20 m2 przy zachowaniu odstępu nie mniejszego niż 1,5 m. Gdy modlitwa ma miejsce poza kościołem, na terenie przykościelnym, należy zakryć nos i usta, i zachować odstęp 1,5 m.

Prymas przypomina o udzielonej przez niego dyspensie wszystkim wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej od uczestnictwa w mszach świętych niedzielnych i świątecznych.

– Zachęcam i proszę do jednoczenia się na modlitwie w rodzinach, poprzez środki masowego przekazu, a także poprzez transmisje internetowe diecezjalne (Triduum Paschalne na stronie www.archidiecezja.pl) i parafialne – apeluje prymas.

WIELKA SOBOTA I ŚWIĘCENIE POTRAW

Zgodnie z rozporządzeniem prymasa Polaka tradycyjne błogosławieństwo pokarmów można zorganizować, ale jedynie przy kościołach, na otwartym terenie z zachowaniem norm sanitarnych.

– Jeżeli takiego błogosławieństwa nie będzie można zorganizować lub wierni nie zdecydują się w nim uczestniczyć, bardzo zachęcam do tego, aby przed śniadaniem wielkanocnym w gronie rodzinnym uroczyście pobłogosławić pokarmy. Niech dokona tego ojciec rodziny lub inna osoba – prosi prymas.

Źródło: Archidiecezja Gnieźnieńska

Czytaj także

Policyjna akcja ujawniła jednego pijanego kierowcę

Redakcja

WAŻNE: Wiemy jak w święta pojadą miejskie autobusy

Redakcja

„Święta godne, a nie głodne!”. Będzie wielkanocna zbiórka żywności

Redakcja