Okno na Wągrowiec
Samorząd i polityka Społeczeństwo Wiadomości Wydarzenia

PREMIER wręczył WÓJTOWI BUDZYNIA akt nadania PRAW MIEJSKICH [WIDEO]

artdent baner

Marcin Sokołowski od piątku będzie burmistrzem.

Dzisiaj w Warszawie odbyła się niecodzienna uroczystość. Premier Mateusz Morawiecki wręczył dziesięciu wójtom z całej Polski akty nadania praw miejskich ich miejscowościom.

Wśród włodarzy nie zabrakło Marcina Sokołowskiego, który już w najbliższy piątek zamieni dotychczasowy tytuł „wójta gminy” na bardziej prestiżowy „burmistrza miasta i gminy” Budzyń.

Tym samym za trzy dni Budzyń wraca do zacnego grona polskich miast. Jako miejscowość ma on obecnie prawie 5 tysięcy mieszkańców, czyli więcej niż na przykład takie miasta, jak Skoki, Gołańcz czy Margonin.

Co ciekawe, Budzyń miał już prawa miejskie przez około 600 lat – do 1934 roku. Wtedy to miasto popadło w tarapaty finansowe i ówczesny burmistrz, z nikim tego nie uzgadniając, napisał wniosek do starosty o odebranie Budzyniowi statusu miasta. Dzięki temu długi miasta miało przejąć państwo.

Uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. To także szansa na pozyskanie nowych inwestorów, ale też sięgnięcie po fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.

– Cieszę się, że wraz z tą zmianą nadany zostanie pewien impuls rozwojowy. Bo przecież ta zmiana ma czemuś służyć – powiedział podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki. – Jestem przekonany, że wraz z nadaniami praw miejskich przyjdą nowe inwestycje. W związku z tym też – lepsze perspektywy dla mieszkańców – dodał Morawiecki.

https://www.facebook.com/kancelaria.premiera/videos/207130204391239

W przypadku wszystkich nowych miast, propozycja zmiany statusu uzyskała pozytywne opinie rad gmin i wojewodów. Nadanie statusu miasta było także poprzedzone konsultacjami społecznymi z mieszkańcami.

O nadaniu statusu miasta decyduje m.in. stopień urbanizacji danego terenu. Wszystkie nowe miasta wykazują cechy funkcjonalno-przestrzenne, które przesądzają o ich miejskim charakterze. Większość mieszkańców tych miejscowości utrzymuje się z działalności pozarolniczej.

Pozostałe miejscowości, które od 1 stycznia staną się miastami, to: Koźminek (woj. wielkopolskie), Kamieniec Ząbkowicki (woj. dolnośląskie), Goraj i Kamionka (woj. lubelskie), Sochocin, Solec nad Wisłą i Wiskitki (woj. mazowieckie), Dubiecko (woj. podkarpackie) oraz Wodzisław (woj. świętokrzyskie).

Tym samym od przyszłego roku Polska będzie miała w sumie 954 miasta.

Źródło: Kancelaria Premiera

Czytaj także

Zderzenie dwóch samochodów na skrzyżowaniu [ZDJĘCIA]

Redakcja

ŚMIERĆ NA TORACH. Nie żyje 70-latek

Redakcja

KONKURS: Pies mój przyjaciel

Redakcja