Podpisano umowę o dofinansowanie na odwiert geotermalny.
Burmistrz Wągrowca Jarosław Berendt i skarbnik miejski Dariusz Hamulczyk w czwartek 12 sierpnia podpisali z Zastępcą Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dominikiem Bąkiem umowę, na mocy której Wągrowiec otrzyma 13.732.014 zł na wykonanie odwiertu geotermalnego.
Podpisanie tej historycznej umowy odbyło się w Otwocku w obecności Michała Kurtyki – Ministra Klimatu i Środowiska, Piotra Dziadzio – Głównego Geologa Kraju, Ireneusza Zyska – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Macieja Chorowskiego – Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Artura Michalskiego wiceprezesa NFOŚiGW.
Udzielone bezzwrotne dofinansowanie w kwocie blisko 14 milionów złotych netto stanowi 100 procent kosztów. Podatek VAT zostanie uiszczony przez miasto, a następnie planowane jest jego odzyskanie. Warto podkreślić, że z 35 złożonych wniosków dofinansowanie otrzymało jedynie 15 miejscowości.
Przypomnijmy, że w ramach przedsięwzięcia pn. „Wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego Wągrowiec GT-1 w celu ujęcia wód termalnych na terenie miasta Wągrowiec” zakłada się przede wszystkim wykonanie otworu wiertniczego do głębokości 2130 m (+-20 procent), z przeprowadzeniem szeregu badań, m.in. hydrogeologicznych, geofizycznych, laboratoryjnych.
– Od wielu lat w Wągrowcu mówiono o szansie, jaką może być wykorzystanie potencjalnych złóż wód geotermalnych na potrzeby energetyczne lub rekreacyjne. Dlatego – gdy zostałem burmistrzem miasta – zdecydowałem, że należy sprawdzić, czy to marzenie jest realne. W konsekwencji już wiosną 2019 roku spotkałem się z przedstawicielami firmy, której zadaniem było ustalenie odpowiedniej lokalizacji na odwiert oraz rozpoczęliśmy starania o pozyskanie środków na odwiert próbny – mówi burmistrz miasta Jarosław Berendt.
Przypomnijmy, że celem przedsięwzięcia jest poznanie zasobów wód geotermalnych na terenie miasta Wągrowca i po wykonaniu przedmiotowego odwiertu będzie ostatecznie wiadomo, czy złoża wód geotermalnych umożliwiają ich eksploatację. W przypadku pozytywnych wyników miasto będzie mogło podejmować kolejne działania w kierunku wykorzystywania wód termalnych na potrzeby energetyczne czy/lub rekreacyjne, a wykonany już odwiert będzie mógł być wykorzystywany jako chłonny lub czerpany.
Fot. ilustracyjne „OnW”
Źródło: wagrowiec.eu