serpol praca

Okno na Wągrowiec
Gorący temat Jubileusze Kronika Samorząd i polityka Społeczeństwo Wiadomości Wspomnienie o... Wydarzenia

PAMIĘTAJMY: Dokładnie 80 lat temu zginął burmistrz Wągrowca Szymon Wachowiak [FOTO]

Szymon Wachowiak urodził się 23 października 1896 roku. Był uczestnikiem walk o niepodległość Polski. Zginął w wągrowieckim Ratuszu.

Po zakończeniu służby wojskowej został wójtem w Rojewie, następnie burmistrzem Wielenia (1929-1936). Od 30 kwietnia 1936 roku burmistrz Wągrowca. Zginął w ruinach zbombardowanego ratusza 2 września 1939 roku.

We wrześniu 1939 roku Wągrowiec szczęśliwie uniknął poważnych zniszczeń (jakie stały się chociażby udziałem Wielunia), ale nie oznacza to, że z wojny obronnej z Niemcami wyszedł zupełnie bez szwanku.

Najtragiczniejszy w skutkach był nalot, jaki miał miejsce 2 września. Jego skutkiem było obrócenie w gruzy budynków w centrum miasta, w tym znajdującego przy ulicy Gnieźnieńskiej ratusza. Śmierć poniosło wtedy sześcioro pracowników, oprócz burmistrza Szymona Wachowiaka byli to jeszcze: Roman Andrzejewski, Franciszek Brodniewicz, Walentyna Piwońska, Kazimierz Springer oraz Adam Lesicki.

Po wojnie ratusza już nie odbudowano. Na ścianie nowego budynku, jaki został wzniesiony w jego miejscu, wmurowano pamiątkową tablicę, która wspomina to tragiczne wydarzenie. Burmistrz Wachowiak doczekał się także ulicy w Wągrowcu. Jest pochowany na cmentarzu w Wągrowcu.

Źródło: Muzeum Regionalne w Wągrowcu

Na zdjęciu głównym przemówienie burmistrza Wachowiaka.

Na pozostałych: przemarsz burmistrza, portret Szymona Wachowiaka, posiedzenie zarządu miasta (burmistrz w środku).

Czytaj także

Rusza przetarg na budowę PSZOK w Wągrowcu

Redakcja

OSTATNIE POŻEGNANIE: Odeszli od nas Joanna Antczak, Wojciech Narożyński

Redakcja

ZKM: Zmiany w kursowaniu autobusu linii „1”

Redakcja