Okno na Wągrowiec
Na sygnale Wiadomości

OSZUŚCI ZŁAPANI: Niemieckie „call center” pod Poznaniem zostało zlikwidowane

Kontaktowali się z osobami w podeszłym wieku i podawali za urzędników albo za członków rodziny.

Poznańscy policjanci zatrzymali trzy kobiety podejrzane o oszustwa metodą na legendę. W podpoznańskiej miejscowości zlikwidowali „call center”, z którego oszustki działały.

Równoległą akcję prowadzili policjanci z Berlina, którzy na terenie Niemiec zatrzymali na gorącym uczynku mężczyznę odbierającego od pokrzywdzonych pieniądze. Międzynarodową wymianą informacji i koordynacją akcji zajmował się Europol.

Kilka tygodni temu kryminalni z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu skontaktowali się z prokuratorami Prokuratury Regionalnej w Poznaniu. Przekazali informacje o grupie oszustów rezydujących pod Poznaniem ale działających na szkodę obywateli Niemiec.

Na podstawie zebranych dowodów zostało wszczęte śledztwo. Prokuratura Regionalna nawiązała w tej sprawie także współpracę z prokuraturą niemiecką.

Oszuści kontaktowali się z osobami w podeszłym wieku mieszkającymi w Niemczech. Podawali się za urzędników albo za członków rodziny.

Mówili, że ktoś z ich bliskich uczestniczył w wypadku drogowym. Prosili o pieniądze, żeby ich krewny nie trafił do aresztu. Wyłudzili w ten sposób kilkadziesiąt tysięcy euro.

Mężczyzna odbierający gotówkę od pokrzywdzonych z Dortmundu został zatrzymany na gorącym uczynku.

W tym samym czasie policjanci z Poznania wkroczyli do domu jednorodzinnego pod Poznaniem. Zatrzymali trzy kobiety podejrzane o udział w oszustwie.

W „call center” zabezpieczyli mnóstwo telefonów komórkowych i wykorzystywany do przestępstw sprzęt komputerowy. Wszystkie podejrzane urodziły się we Frankfurcie albo Stuttgarcie. Mogły więc swobodnie rozmawiać w języku niemieckim nie wzbudzając w potencjalnych ofiarach podejrzeń.

Jedna z zatrzymanych posługiwała się fikcyjnymi danymi personalnymi i była poszukiwana Europejskim Nakazem Aresztowania za podobne oszustwa przez policje niemiecką.

Na podstawie materiałów dowodowych prokurator z Prokuratury Regionalnej w Poznaniu przedstawił podejrzanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz zarzut oszustwa na szkodę osób starszych. Za tego rodzaju przestępstwo grozi kara do 12 lat więzienia.

Źródło: KWP Poznań

Czytaj także

Dziecko straciło przytomność. W porę pomogli policjanci [FILM]

Redakcja

Pies policyjny z misją w… przedszkolu [FOTO]

Redakcja

Nowy dzielnicowy w Wągrowcu

Redakcja