Okno na Wągrowiec
Gorący temat Na sygnale Wiadomości

Oszuści okradli dwie mieszkanki powiatu wągrowieckiego. Jedna straciła z konta 20 tys. zł, straty u drugiej to około 50 tys. zł!

Telefon od osoby podającej się za pracownika instytucji finansowej z informacją, że ktoś wziął na nasze dane pożyczkę to wstęp do tego przestępczego procederu. Kończy się na utracie środków z konta, a nawet wzięciem pożyczki. Dwie pokrzywdzone mieszkanki powiatu powiadomiły o utraconych pieniądzach. Prób jednak było więcej.

– Cały proceder zaczyna się od telefonu od osoby podającej się za pracownika firmy pożyczkowej, w jednym z zdarzeń oszust podawał się za pracownika firmy Bocian Pożyczki. Połączenie przyszło z numeru telefonu 600 100 100. Dzisiejsze narzędzia informatyczne dają możliwość oszustom na podszywanie się za pracowników konkretnej instytucji, gdyż w telefonie rozmówcy wyświetla się zaprogramowana a nie rzeczywista informacja o połączeniu, stąd dzwoniący przestępca będzie identyfikowany przez telefon jako infolinia np. Bocian Pożyczki, Provident, Mbank, PKO BP, PKO SA, czy innych banków, a w rzeczywistości prawdziwego numeru nie dostrzeżemy – wyjaśniają wągrowieccy funkcjonariusze.

W rozmowie telefonicznej oszust przedstawia się za np. pracownika Bocian Pożyczki i pyta konkretnie czy rozmawia z daną osobą – potem informuje że weryfikują ruchy na koncie, że pojawiły się próby zaciągania kredytów, czy inne podobne historie.

– Następnie dzwoni osoba, która podaje się za pracownika departamentu bezpieczeństwa banku w którym mamy konto i w bardzo sugestywny sposób nakłania do wykonywania kolejnych ruchów, wręcz niekiedy do przelewów, aktualizacji loginów i haseł – tłumaczą policjanci.

W ten sposób przestępcy mają dostęp do elektronicznych rachunków bankowych, gdzie dokonują wypłat np. blikiem. Jedna z pokrzywdzonych kobiet straciła tak 20 tysięcy złotych. W innym przypadku przestępca opróżnił konto, a dysponując hasłami zaciągnął pożyczkę, powodując straty na niemal 50 tysięcy złotych.

– Wczoraj z naszą komendą skontaktował się mężczyzna, który również odebrał podobny telefon. Zwrócił on uwagę, że jego rozmówcy mieli charakterystycznie brzmiący wschodni akcent – ostrzegają nasi policjanci.

Źródło: KPP Wągrowiec

Czytaj także

Mama i dziadek zgubili… DZIECKO robiąc zakupy w sklepie

Redakcja

Na policję zgłosił się pod wpływem i z… narkotykami

Redakcja

20-latek szedł ulicą i rozrzucał worki z odpadami. Skończył z mandatem

Redakcja