Okno na Wągrowiec
Fotoreportaże Na luzie Społeczeństwo Wiadomości Wydarzenia

OSP z Łekna jest najlepsza!

Ochotnicza Straż Pożarna w Łeknie zdobyła przechodni Puchar Wójta Gminy Wągrowiec podczas Miejsko – Gminnych Zawodów Sportowo – Pożarniczych.

Mimo wysokiej temperatury wszystkie chętne drużyny OSP zgromadziły się 30 czerwca na boisku sportowym w Siedleczku, gdzie wszystkich przybyłych powitał Łukasz Wiatrowski – prezes Zarządu Miejsko – Gminnego Związku OSP RP w Wągrowcu, któremu meldunek o gotowości do zawodów złożył Radosław Sierpowski – komendant miejsko – gminny związku. Również licznie przybyli na zawody mieszkańcy gminy, którzy kibicowali swoim drużynom. Otwarcia tegorocznych zawodów sportowo – pożarniczych dokonała Anna Pałka – sekretarz Gminy Wągrowiec.

Emocje z minuty na minutę wzrastały, gdyż faworytów do zdobycia tego najważniejszego pucharu było kilku. W ubiegłym roku trzy najwyższe miejsca w kategorii „A” zdobyły OSP w: Siennie (117 pkt), Pawłowie Żońskim (124 pkt) i Wągrowcu (125 pkt).

Kilka dni wcześniej drużyny OSP miały również okazję przećwiczyć na tym boisku zadania wykonywane podczas zawodów, aby doskonalić swoje umiejętności.

– „Ten największy puchar będzie stał u nas” – powiedział z radosnym uśmiechem przed rozpoczęciem zawodów strażak z OSP w Rąbczynie.

Po odprawie sędziów zawodów, którymi byli przedstawiciele poszczególnych OSP i Komendy Powiatowej PSP, sędzia główny mł. asp. Sławomir Wyrzykowski zdecydował o rozpoczęciu rywalizacji sportowo – pożarniczej.

Jako pierwsza wystartowała na torze biegu sztafetowego Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Łekna, a po niej z Brzezna Starego, Ochodzy (zwycięzca z ubiegłego roku), Runowa, Sienna, Pawłowa Żońskiego.

Następnie w sztafecie swoje umiejętności prezentowały kobiety (kategoria „C”), które miały do pokonania między innymi: płotek lekkoatletyczny i równoważnię. Jako pierwsze wystartowały zawodniczki z OSP w Siennie (zwycięzcy z ubiegłego roku), a po nich z Ochodzy i Łekna.

Sześć przeszkód do pokonania na torze biegu sztafetowego mieli zawodnicy z kategorii męskiej „A”, wśród których były między innymi: tyczki, równoważnia i drewniana ściana.

W sztafecie męskiej najlepiej wypadły drużyny z OSP w Wągrowcu i Siennie, które pokonały tor w czasie 56 sekund każda z nich.

Wszyscy jednak z niecierpliwością czekali na widowisko podczas ćwiczeń bojowych, które rozpoczęła Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Łekna, mając do pokonania: płotek, tunel, równoważnie, rozwinięcie czterech węży, wlanie wody z hydronetki do zbiorniczka oraz wykonanie odpowiednich węzłów. Pełną linię gaśniczą miały podczas ćwiczeń bojowych (dwie roty) zawodniczki z kategorii „C”, z których jako pierwsza wystartowała drużyna z OSP w Siennie, następnie z Ochodzy i Łekna.

Kolejną kategorią w ćwiczeniach bojowych byli mężczyźni, którzy po złożeniu meldunku sędziemu głównemu przystąpili do jak najszybszego rozwinięcia linii bojowej. Każda sekunda podczas tego ćwiczenia miała znaczenie w końcowej kwalifikacji, szczególnie temu, że przy równej ilości punktów dwóch drużyn, ostatecznie wygrywała ta, która miała krótszy czas w bojówce. Jako pierwsza z dziewięciu drużyn „A” biorących udział wystartowała OSP w Siennie.

Tylko sekundowe różnice dzieliły poszczególne drużyny OSP w klasyfikacji końcowej, która przedstawia się następująco:

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze: Sienno – 1021 pkt, Brzezna Stare – 1015 pkt, Runowo – 992 pkt, Łekno – 985 pkt, Pawłowo Żońskie – 969 pkt, Ochodza – 954 pkt.

Kategoria „C”: OSP w Łeknie – 131.2 pkt, OSP w Siennie – 134.3 pkt, OSP w Ochodzy – 149 pkt.

Kategoria „A”: OSP w Łeknie – 97.3 pkt, OSP w Wągrowcu – 98.2 pkt, OSP w Runowie – 107.4 pkt, OSP w Siennie – 111 pkt, OSP w Pawłowie Żońskim – 116 pkt, OSP w Brzeżnie Starym – 120 pkt, OSP w Kaliszanach – 120.1 pkt, OSP w Ochodzy – 121.4 pkt, OSP w Rączynie – 125.3 pkt.

Puchar przechodni otrzymała OSP w Łeknie, której drużyna w kategorii „A” wykonała ćwiczenia bojowe w najszybszym czasie 41,2 sekund. Skład drużyny: Jakub Konicki, Mateusz Zawadzki, Robert Ignaczak, Jarosław Woźniak, Szczepan Mendlik, Radosław Burdelski, Waldemar Brodowski, Grzegorz Wiśniewski

– „Zebraliśmy wielu nowych, młodych i energicznych ludzi, dzięki którym odnieśliśmy ten sukces. Wszyscy czujemy się zintegrowani w środowisku strażackim” – powiedziała Kinga Wiśniewska, prezes OSP w Łeknie.

Najmłodszą uczestniczką zawodów była dziesięcioletnia Magdalena Kaniewska z OSP w Ochodzy, której pamiątkowy puchar wręczył Andrzej Woźnicki – członek Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP w Poznaniu.

– Dzisiaj na tych zawodach udowodniliście swoimi umiejętnościami, że można na was liczyć – powiedział Przemysław Majchrzak, wójt Gminy Wągrowiec podczas podsumowania zawodów sportowo – pożarniczych.

Zawodom przyglądali się: Tomasz Kranc – starosta wągrowiecki, st. bryg. Zbigniew Dziwulski – komendant Komendy Powiatowej PSP w Wągrowcu, Zbigniew Cholewiński – kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w UM w Wągrowcu, Eugeniusz Piec – radny Rady Gminy w Wągrowcu.

Organizatorami Zawodów Miejsko – Gminnych był Zarząd Miejsko –Gminny Związku OSP RP w Wągrowcu, Urząd Gminy w Wągrowcu i Urząd Miejski w Wągrowcu.

Podziękowania również otrzymali: Rada Sołecka z sołtysem Justyną Mikołajczak — Piec i Ochotnicza Straż Pożarna w Siedleczku za przygotowanie przysmaków kulinarnych.

Tekst i foto: Jan Maćkowiak

Czytaj także

WAŻNE: Jarmark Świąteczny w Wągrowcu w tym roku w nowym miejscu

Krzysztof Czapul

ALE JUBILEUSZ: 99 lat pani Janiny [FOTO]

Redakcja

24-latek dokonał rozboju pod Wągrowcem. Policja go złapała. Sąd zdecydował o jego najbliższym losie [FOTO]

Redakcja