Okno na Wągrowiec
Samorząd i polityka Wiadomości

Odwiert geotermalny w Wągrowcu. Wykonawca zmniejsza swoją wycenę

Kondolencje Karol Krus

Władze Wągrowca informują, że negocjacje z firmami, które złożyły oferty na wykonanie historycznego odwiertu geotermalnego w Wągrowcu zakończyły się powodzeniem.

UOS Drilling S.A. zmniejszyła swoją wycenę o 2,1 miliona złotych i chce to zadanie wykonać za kwotę blisko 17 mln zł (dokładnie 16.726.856 złotych). To jedynie 4 procent więcej niż kwota, jaką miasto zamierzało przeznaczyć na to zadanie.

– Jesteśmy już pod koniec niezwykle żmudnego i skomplikowanego procesu. Przypomnę, że tylko kilkanaście samorządów w Polsce otrzymało bezzwrotne dofinansowanie na wykonanie odwiertu geotermalnego, a procedury przetargowe pokonało do tej pory tylko kilka z nich. To sukces, który osiągamy w okresie nieprzewidywalnej, ale odczuwalnej dla wszystkich inflacji. Pamiętajmy, że niemal cała ta inwestycja zostanie sfinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dlatego, po pozytywnej weryfikacji złożonej oferty, zwrócę się do radnych o wyasygnowanie brakującej kwoty na próbny odwiert – mówi burmistrz Wągrowca Jarosław Berendt.

Przypomnijmy, że w przetargu na wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych w Wągrowcu zgłosiły się w połowie grudnia dwie firmy. Obie oferty przekraczały jednak znacznie kwotę 16.129.988 złotych, dlatego miasto przeprowadziło z nimi negocjacje, zakończone właśnie bardzo korzystnym rezultatem. 

– Od co najmniej kilku miesięcy wiemy, że miasta i gminy, które poszukują własnych, alternatywnych źródeł energii mają szansę być w przyszłości miejscami, w których koszt życia nie będzie uzależniony jedynie od cen gazu czy energii elektrycznej. Jestem przekonany, że odwiert geotermalny przybliży nas do tego celu, a tym samym otworzy perspektywy dla dalszego rozwoju Wągrowca – argumentuje burmistrz Jarosław Berendt. 

Źródło: wagrowiec.eu

Czytaj także

Nasi policjanci oddali cześć zmarłemu żołnierzowi [FILM]

Krzysztof Czapul

Honorowe Obywatelstwo Wągrowca dla zasłużonego dyrygenta

Redakcja

Co z plażą w sezonie? Na razie odblokowano tam pomosty

Krzysztof Czapul