Okno na Wągrowiec

Fotoreportaże Gospodarka Na własne oczy Społeczeństwo Wiadomości Wydarzenia

Nowy wjazd do Poznania od Wągrowca coraz bliżej! Zobacz postęp prac [FILM/ZDJĘCIA]

W godzinach szczytu w tym miejscu regularnie powstawały korki.

Od końca października trwa rozbudowa ul. Gdyńskiej na odcinku od granic Poznania do zjazdu do Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach. To bardzo ważna arteria dla mieszkańców powiatu wągrowieckiego, bowiem jest to końcowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 196, czyli wjazd do stolicy Wielkopolski od strony Wągrowca.

Efekty prac są coraz bardziej widoczne. Zakończyła się budowa murów oporowych wzdłuż torów kolejowych, które zabezpieczą nasyp na powstającej drodze. W przebudowanych rurociągach płynie już gaz, a prace związane z budową nowego ronda na skrzyżowaniu ul. Gdyńskiej i Poznańskiej dobiegają końca.

Na pierwszym z dwóch planowanych rond wylewana jest masa pod jezdnię. – Aby ograniczyć powstawanie kolein wywołanych przejazdami np. ciężarówek, na jezdni ronda zastosowano mieszankę o wysokim module sztywności – mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Docelowo po rozbudowie ul. Gdyńska będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Nowa jezdnia powstaje od strony torów kolejowych, gdzie konieczne było wykonanie murów oporowych, których wysokość sięga nawet do 4,5 m. Na tak solidnie przygotowanym podłożu fragmentami jest już wylewana masa pod nową jezdnię.

Wcześniej wzdłuż nasypu prowadzone były prace związane głównie z infrastrukturą podziemną. Już w styczniu wykonawca, czyli firma Budimex Budownictwo, oddał do użytku przebudowany gazociąg wysokiego i średniego ciśnienia. Wzdłuż całej nowej trasy przebudowane zostały komory kanalizacyjne.

Z nowej, oświetlonej ul. Gdyńskiej będzie można korzystać w ostatnim kwartale 2020 r. Kierowcy będą mieli do dyspozycji dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Powstaną zatoki autobusowe, chodniki i drogi rowerowe. Między dwoma rondami, których zadaniem będzie upłynnienie ruchu, zostanie zbudowana dodatkowa droga serwisowa, zapewniająca bezpieczny dojazd do posesji przy ul. Gdyńskiej.

Rozbudowa ok. 1,2 km odcinka ul. Gdyńskiej finansowana jest z budżetu miasta Poznania oraz dofinansowania unijnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Źródło: Poznańskie Inwestycje Miejskie

Czytaj także

ZWŁOKI MĘŻCZYZNY ZNALEZIONE W MIESZKANIU

Krzysztof Czapul

Wągrowiecki żłobek jest pełny. Coraz więcej dzieci w przedszkolach

Krzysztof Czapul

MĄŻ ZNĘCAŁ SIĘ NAD PANIĄ MAGDĄ. GDY MUSIAŁ ODDAĆ JEJ MIESZKANIE, Z ZEMSTY ZNISZCZYŁ JE… [FILM/ZDJĘCIA]

Krzysztof Czapul