Okno na Wągrowiec

Wiadomości Wydarzenia Zdrowie

Nowoczesny sprzęt do walki z COVID-19 trafił do SZPITALA [ZDJĘCIA]

BNP-misja-sam-800x600

To urządzenie do tlenoterapii.

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia starosta Tomasz Kranc złożył życzenia wszystkim pracownikom Zespołu Opieki Zdrowotnej w Wągrowcu, a także przekazał tej placówce nowoczesne urządzenie do wysokoprzepływowej tlenoterapii donosowej (HFNOT).

Dodajmy, że wspomaga ono intensywną terapię pacjentów chorujących na COVID-19, umożliwiając podniesienie stężenia tlenu w mieszaninie oddechowej nawet do 100%. Wysokoprzepływowa tlenoterapii to stosunkowo nowa metoda suplementacji tlenu u chorych z niewydolnością oddechową.

Jak wyjaśniają medycy, aparatura do HFNOT pozwala uzyskać duże przepływy w kaniulach oraz precyzyjnie ustawić stężenie tlenu w mieszaninie wdychanych gazów.

– Wysoki przepływ gazu wiąże się z kolejną zaletą tego urządzenie – generowaniem stałego, dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (CPAP),  które dodatkowo wspomaga leczenie niewydolności oddechowej dzięki utrzymywaniu drożności dróg oddechowych oraz rekrutacji pęcherzyków płucnych – tak zachwalają ten sprzęt specjaliści i dodają:

– HFNOT prowadzi również do zmniejszenia anatomicznej przestrzeni martwej oraz wypłukiwania dwutlenku węgla z górnych dróg oddechowych, co zmniejsza pracę oddychania i zwiększa efektywność wentylacji. Mieszanina oddechowa podawana pacjentowi zostaje nawilżona oraz ogrzana do wybranej przez lekarza temperatury, co istotnie zwiększa komfort chorego, poprawia oczyszczanie dróg oddechowych oraz ogranicza wysychanie błony śluzowej i związane z tym ryzyko podrażnienia czy powstawania nadżerek, co może się zdarzyć w przypadku wielodniowego stosowania klasycznej tlenoterapii biernej.

Źródło: ZOZ Wągrowiec

kondolencje Dziwulski
Podziekowania Ewertowska
kondolencje Bartkowiak Wojewoda
kondolencje Bartkowiak
kondolencje Ewertowski

Czytaj także

COVID-19: ZMARŁA JEDNA OSOBA w powiecie. Wciąż przybywa zakażonych [RAPORT DZIENNY]

Remigiusz Priebe

COVID-19: Znów DWIE OFIARY ŚMIERTELNE w powiecie. Sporo kolejnych zakażeń [RAPORT DZIENNY]

Remigiusz Priebe

JEST PRACA: Poszukiwany urzędnik w Wągrowcu

Remigiusz Priebe