Okno na Wągrowiec

Gorący temat Kronika Odeszli Społeczeństwo Wiadomości Wspomnienie o... Wydarzenia

NIE ŻYJE ZNANY WĄGROWIECKI CHIRURG ROMAN MATTERN. Zmarł dzisiejszej nocy. Miał 84 lata

Odszedł Roman Mattern, bardzo znany w naszym mieście lekarz. Wykształcił wielu specjalistów chirurgów. Był ordynatorem w naszym szpitalu, a także zastępcą dyrektora ZOZ.

Roman Mattern urodził się 24 lutego 1935 roku w Tczewie. Studiował na Akademii Medycznej w Gdańsku. Pracę zawodową rozpoczął w rodzinnym Tczewie zaraz po studiach w roku 1961. 1 listopada 1964 roku rozpoczął pracę w wągrowieckim szpitalu, gdzie przepracował 33 lata do września 1997 roku.

Zaczynał jako lekarz-chirurg, potem był zastępcą ordynatora oddziału chirurgicznego, a od 1 maja 1980 rok już ordynatorem chirurgii – był nim do końca kariery zawodowej. Był także zastępcą dyrektora ZOZ w Wągrowcu.

Pracownicy wągrowieckiego ZOZ przyznają, że spod jego ręki wyszło wielu lekarzy – chirurgów. Niektórzy z nich do dzisiaj pracują w naszym szpitalu.

Zdjęcie pochodzi z akt osobowych wągrowieckiego szpitala. Tak Roman Mattern wyglądał, gdy zaczynał pracę w Wągrowcu w roku 1964.

Był biegłym sądowym, orzecznikiem w PZU, uczył w wągrowieckim Liceum Medycznym, ekspertem ds. chirurgii przy Wojskowej Komendzie Uzupełnień.

 Z tej ostatniej aktywności najlepiej pamięta go były burmistrz Krzysztof Poszwa.

– Z doktorem Romanem Matternem miałem przyjemność pracować podczas organizacji poboru wojskowego, za którego organizacje odpowiadałem. Do dzisiaj wspominam jego opowieści i wiersze, które pisał na okoliczność każdego „rocznika poborowych”. Nie była tajemnicą jego pasja do historii i wspomnień ze swojego rodzinnego Pomorza, na którym się urodził i wychował wspomina Krzysztof Poszwa.

Roman Mattern zmarł dzisiejszej nocy z poniedziałku na wtorek. Miał żonę i dwoje dzieci – córkę oraz syna. Całe życie mieszkał na wągrowieckim osiedlu przy ulicy Lipowej.

Czytaj także

RAPORT DZIENNY: 7 nowych zakażeń wirusem SARS-COV-2 w powiecie

Remigiusz Priebe

OSTRZEŻENIE dla powiatu wągrowieckiego: NADCIĄGA SILNY MRÓZ! Nawet do – 17 °C

Remigiusz Priebe

RAPORT DZIENNY: JEDNA OFIARA ŚMIERTELNA i 5 nowych zakażeń koronawirusem w powiecie

Remigiusz Priebe