Portal „Wielkopolska Historycznie” opublikował listę dziesięciu najpiękniejszych budowli sakralnych w naszym regionie.
– Dzisiaj mamy przyjemność przedstawić subiektywny ranking. Mamy nadzieję, że poniższa lista stanie się inspiracją do własnych przemyśleń na temat piękna budowli sakralnych naszego regionu i ich odwiedzenia. Zestawienie uwzględnia obiekty w granicach obecnego województwa wielkopolskiego, stąd na liście zabrakło m.in. takich zabytków jak kościoły w Kruszwicy, Mogilnie i Strzelnie, historycznie położonych na granicy Wielkopolski i Kujaw – wyjaśniają twórcy rankingu.
Wysoko, bo na szóstym miejscu w tym zestawieniu znalazł się kościół drewniany w Tanowie Pałuckim, wyprzedzając tak znane kościoły jak np. bazylikę archikatedralną w Poznaniu.
A tak go opisano:
„Wiejski drewniany kościółek nie przystaje wydawałoby się do większości prezentowanych w zestawieniu murowanych świątyń o wielkiej skali. Położony jest na wzgórzu w centrum wsi, zbudowany z drewna sosnowego w konstrukcji zrębowej, oszalowany. Badania wykazały, że drewno użyte do konstrukcji ścian nawy ścięto w latach 1373–74, co sytuuje kościół wśród najstarszych zachowanych drewnianych budowli w Polsce. Więźba dachowa datowana jest na lata 1615–16 (nad prezbiterium) i 1628–29 (nad nawą), a wieża na lata 1639–40. Prawdziwą ozdobą świątyni nie jest jednak jej metryka, lecz późnorenesansowa polichromia z około 1639 roku, wykonana przez Walentego Podczosika z Kcyni. Za program ikonograficzny odpowiadali prawdopodobnie cystersi. Przedstawione zostały m.in. sceny z życia św. Mikołaja i św. Małgorzaty oraz wydarzenia z Nowego Testamentu. Wyjątkowości wnętrza dopełnia późnorenesansowy ołtarz główny i dwa barokowe ołtarze boczne”.
TOP 10:
- Kościół Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Lądzie (pomnik historii)
- Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie (pomnik historii)
- Bazylika kolegiacka Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa w Poznaniu
- Bazylika Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Filipa Neri w Głogówku (pomnik historii)
- Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Lubiniu (pomnik historii)
- Kościół św. Mikołaja w Tarnowie Pałuckim
- Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Kaliszu
- Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu
- Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kotłowie
- Kościół Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Sierakowie
Źródło: Wielkopolska Historycznie