serpol praca

Okno na Wągrowiec
Grzegorz Piechowiak
Na sygnale Wiadomości

Nastolatkowie za kierownicą busa i mercedesa, a rodzice…. obok! Interweniował policja


zatrudnie
artdent baner

16 maja w Wapnie wieczorem główną ulicą miejscowości poruszał się renault scenic. Policjanci postanowili skontrolować pojazd, bo ich wątpliwości wzbudził wygląd kierowcy.

– Stwierdzili, że wygląda na bardzo młodą osobę, której wiek nie wskazywał na możliwość uzyskania uprawnień do kierowania – wyjaśnia wągrowiecka policja i dodaje:

– Policjanci nie pomylili się. Kierującym samochodem był nastolatek, który w tym roku skończy 16 lat. Matka, która siedziała na miejscu pasażera uznała, że syn może kierować samochodem. Tłumaczyła to tym, że syn uczęszcza na kurs prawa jazdy kategorii AM, ale też jego chęcią spróbowania, jak się jeździ autem.

Wczoraj, czyli w niedzielę 28 maja, w Panigrodzu (gmina Gołańcz) późnym popołudniem policjanci, którzy prowadzący kontrolę ruchu zauważyli , że w pewnej odległości od nich samochód zatrzymuje się, a kierowca i pasażerka zamieniają się miejscami.

Po chwili wyjaśniło się, skąd taki zwrot akcji. Za kierownicą mercedesa C klasy siedział bowiem 15-letni chłopiec.

Policja wyjaśnia, że kierowcy, którzy nie posiadają uprawnień odpowiadają za wykroczenie z art. 94 kodeksu wykroczeń jego konsekwencjami może być grzywna nawet do 5 tys. złotych, a także zakaz prowadzenia pojazdów, na okres określony przez sąd. W przypadku osób nieletnich, odpowiadają oni przez Sądem Rodzinnym, który w ramach swoich kompetencji stosuje środki.

Osobnym wykroczeniem jest udostępnienie pojazdu osobie nie posiadającej do tego uprawnień  Zgodnie z art. 96 kodeksu wykroczeń właściciel, posiadacz lub użytkownik, który dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej osobę nie mającą wymaganych uprawnień, bądź w nienależyty sposób zabezpiecza taki pojazd umożliwiając jego użytkowanie podlega każe grzywny w wysokości 300 zł.

Źródło: KPP Wągrowiec

Czytaj także

Wypadek i kolizja z udziałem rowerzystów. Jeden z nich doznał wielu obrażeń [FOTO]

Redakcja

WODA z wodociągu w gminie Gołańcz już ZDATNA do spożycia

Redakcja

Od miesięcy OKRADAŁ jedną firmę. Kradł paliwo i akumulatory. WPADŁ [FOTO]

Redakcja