serpol praca

Okno na Wągrowiec
Gorący temat Na sygnale Wiadomości

Nastolatek zabrał motocykl rodzicom i uciekał przed policją

To zdarzenie miało miejsce w Przysieczynie (gmina Wągrowiec).

W sobotę 11 listopada kilkanaście minut przed godziną 18:00 policjanci zauważyli kierującego jednośladem o małej mocy. Jadący nim nie miał kasku na głowie. Policjanci chcieli zatrzymać pojazd do kontroli.

– Włączenie świateł błyskowych i podanie sygnału dźwiękowego było na tyle wyraźne, że każdy kierujący powinien na nie odpowiednio zareagować. Ten kierujący najwyraźniej nie chciał być skontrolowany i zamiast się zatrzymać gwałtownie przyspieszył. Policjanci rozpoczęli pościg. Kierujący nie reagował na sygnały, ale kilkukrotnie obracał się za siebie, upewniając się czy policjanci kontynuują pościg – wyjaśnia policja.

Po kilkuset metrach zjechał na pobocze, gdzie się przewrócił. Policjanci obezwładnili kierującego. Podczas legitymowania okazało się, że pojazdem poruszał się nastolatek, który w ogóle nie powinien na niego wsiadać.

– Młody chłopak, nie posiadał kasku, nie posiadał uprawnień. Policjanci przekazując go przybyłemu na miejsce interwencji ojcu wypytali go o okoliczności. Nastolatek używał pojazdu bez zgody rodziców. Przypominamy, że to na właścicielu pojazdu ciąży obowiązek zabezpieczenia go w taki sposób, aby nie mógł być użyty przez osoby nieuprawnione. Skoro w domu znajduje się tak niesforny nastolatek, trzeba o to zadbać szczególnie – tłumaczą funkcjonariusze.

Sprawa nastoletniego kierującego bez uprawnień zostanie odpowiednio przekazana do Sądu Rodzinnego, który zadecyduje o konsekwencjach dla nastolatka.

Policja przypomina:

Kurs na prawo jazdy kategorii AM można rozpocząć w wieku 14 lat, zdobycie uprawnień tej kategorii pozwala na kierowanie również czterokołowcem lekkim.

Kierowcom dopuszczającym się popełnienia przestępstwa w postaci niezatrzymania się do kontroli drogowej (art 178b KK) grozi: od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Co grozi za jazdę bez uprawnień?

Policjanci ujawniający kierującego (dorosłego) bez uprawnień, wówczas obligatoryjnie kierują sprawę do sądu, który nakłada grzywnę 1500 złotych i orzeka zakaz prowadzenia pojazdów od 3 miesięcy do 3 lat.

Źródło: KPP Wągrowiec/asp. Dominik Zieliński

Fot. ilustracyjne „OnW”

Czytaj także

Jest nowy kierownik posterunku policji w Gołańczy

Redakcja

Policja ZATRZYMAŁA 8 POSZUKIWANYCH osób. Wystarczyła tylko… jedna doba!

Redakcja

AKCJA POLICJI: Rekordzista dostał MANDAT 2,5 tys. zł i 28 punktów karnych! [FOTO]

Redakcja