serpol praca

Okno na Wągrowiec
Kronika Społeczeństwo Wiadomości Wydarzenia

NA STAREJ FOTOGRAFII: Dokładnie 81 lat temu otwarto w Wągrowcu nowoczesną rzeźnię

Wczoraj była rocznica, gdy ten obiekt uroczyście otwarto tuż przed wybuchem II wojny światowej. Wkrótce całkiem zmieni on swoją funkcję.

Był 19 lipca 1939 roku. Jak informują nasi muzealnicy, właśnie wtedy nastąpiło uroczyste otwarcie nowej rzeźni miejskiej przy ulicy Skockiej w Wągrowcu.

Warto dodać, że wówczas był to bardzo nowoczesny zakład. Pracownicy Muzeum Regionalnego informują, że został zbudowany wysiłkiem wągrowieckich architektów i budowniczych, a zastąpił starą rzeźnię.

Rangę tej inwestycji podkreślał wówczas redaktor „Gazety Wągrowieckiej”, pisząc: „Dzień 19 lipca 1939 r. będzie w historii naszego miasta nie tylko dniem doniosłego wydarzenia i dorobku materialnego miasta, dzień ten wspominać będą po długie lata ci, którzy brali udział w tej doniosłej uroczystości”.

Przy tej okazji wągrowieccy muzealnicy mają prośbę do wągrowczan. – Korzystając z okazji zwracamy się do Was z prośbą o udostępnienie fotografii, na których widoczny jest budynek rzeźni – apelują.

Dodajmy, że rzeźnia właśnie zmienia swój dotychczasowy charakter. Jak już informowaliśmy, powstanie tam nowoczesne osiedle. Co ważne, decyzją konserwatora zabytków nienaruszona pozostanie charakterystyczna wieża. Pisaliśmy o tym tutaj: TAM GDZIE BYŁA RZEŹNIA TERAZ BĘDĄ BLOKI. Decyzją konserwatora zabytków pozostanie stara wieżyczka [ZDJĘCIA]

Źródło: Muzeum Regionalne w Wągrowcu

Czytaj także

Nowy punkt pobrań w Wągrowcu

MATERIAŁ PROMOCYJNY

Jutro rusza wągrowieckie lodowisko

Redakcja

Wkrótce rusza wągrowieckie lodowisko

Redakcja