Wągrowieckie Muzeum Regionalne przypomina dawne pochody z okazji święta pracy w naszym mieście.
ROK 1952
Wągrowiec. Na zdjęciach można zaobserwować elementy propagandy okresu stalinizmu (m.in. hasła), ale równie interesujące są szczegóły otoczenia (Rynek), czy prezentacje zakładów pracy i zdobyczy techniki.
ROK 1954
– Warto w tym kontekście przypomnieć osobiste notatki Piotra Palińskiego, który dziewięć lat wcześniej opisywał swoje spostrzeżenia: „Wtorek, dnia 1 maja 1945, w Sowietach i pod rządami ich „święto pracy” – i w Wągrówcu także. Lecz członków P.P.Rowców bardzo mało w pochodzie, jedynie dzieci szkolne i urzędnicy tworzyli pochód na rynek”. Dwa dni później pisarz notował: „Czwartek, dnia 3 maja 1945. Obywatelstwo wągrowieckie bierze żywy udział w uroczystości Konstytucji Trzeciego Maja. Niezliczone zastępy dzieci, oddziały wojskowe z muzyką wojskową szły do wągrowieckiej fary”. W okresie stalinizmu udział w pochodach stał się już obowiązkiem, a jednym z celów propagandowych było zepchnięcie na dalszy plan tradycji obchodów Konstytucji Trzeciego Maja – czytamy na stronie MR.
ROK 1973
– Przy okazji prosimy o pomoc w rozpoznaniu artystów występujących wówczas na wągrowieckiej scenie. Mieczysław Fogg nie jest zagadką. Wydaje nam się, że rozpoznajemy również Tadeusza Woźniaka… – zwracają się z prośbą nasi muzealnicy.
Źródło: Muzeum Regionalne
pochód 1952
pochód 1954
pochód 1973