Okno na Wągrowiec

Fotoreportaże Kronika Na luzie Społeczeństwo Wiadomości Wydarzenia

NA STAREJ FOTOGRAFII: ACH, TE POCHODY 1-MAJOWE [ZDJĘCIA]

Wągrowieckie Muzeum Regionalne przypomina dawne pochody z okazji święta pracy w naszym mieście.

ROK 1952

Wągrowiec. Na zdjęciach można zaobserwować elementy propagandy okresu stalinizmu (m.in. hasła), ale równie interesujące są szczegóły otoczenia (Rynek), czy prezentacje zakładów pracy i zdobyczy techniki.

ROK 1954

– Warto w tym kontekście przypomnieć osobiste notatki Piotra Palińskiego, który dziewięć lat wcześniej opisywał swoje spostrzeżenia: „Wtorek, dnia 1 maja 1945, w Sowietach i pod rządami ich „święto pracy” – i w Wągrówcu także. Lecz członków P.P.Rowców bardzo mało w pochodzie, jedynie dzieci szkolne i urzędnicy tworzyli pochód na rynek”. Dwa dni później pisarz notował: „Czwartek, dnia 3 maja 1945. Obywatelstwo wągrowieckie bierze żywy udział w uroczystości Konstytucji Trzeciego Maja. Niezliczone zastępy dzieci, oddziały wojskowe z muzyką wojskową szły do wągrowieckiej fary”. W okresie stalinizmu udział w pochodach stał się już obowiązkiem, a jednym z celów propagandowych było zepchnięcie na dalszy plan tradycji obchodów Konstytucji Trzeciego Maja – czytamy na stronie MR.

ROK 1973

– Przy okazji prosimy o pomoc w rozpoznaniu artystów występujących wówczas na wągrowieckiej scenie. Mieczysław Fogg nie jest zagadką. Wydaje nam się, że rozpoznajemy również Tadeusza Woźniaka… – zwracają się z prośbą nasi muzealnicy.

Źródło: Muzeum Regionalne

pochód 1952

pochód 1954

pochód 1973

Czytaj także

W TĘ NIEDZIELĘ JESZCZE NIE MUSISZ IŚĆ DO KOŚCIOŁA. Prymas zniósł dyspensę, ale od przyszłego miesiąca

Remigiusz Priebe

WYDARZYŁO SIĘ W WĄGROWCU: Reprezentacja Polski zagrała sparing z… drużyną Liceum Pedagogicznego

Remigiusz Priebe

PIŁKA NOŻNA HALOWA: Nasi w hali grają już na całego [TERMINARZ KOLEJKI]

Krzysztof Czapul