Okno na Wągrowiec

Gorący temat Religia Społeczeństwo Wiadomości

MISTERIUM 2021: ZOBACZ WYJĄTKOWĄ PASJĘ, w której JEZUSA ZAGRAŁ KSIĄDZ Z WĄGROWCA [FILM]

BNP-misja-sam-800x600

Ksiądz Michał Bubacz jest jednym ze współautorów scenariusza i odtwórcą głównej roli.

W Kruszwicy powstała wielkanocna pasja w formie filmowej. Jednym z jej współtwórców jest ksiądz Michał Bubacz – wągrowczanin, pełniący obecnie obowiązki wikariusza w kruszwickiej parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła.

Sceny kręcono od stycznia do marca w samej Kruszwicy, a także w Inowrocławiu i Mogilnie. W przygotowanie i nagranie pasji zaangażowanych było blisko 40 aktorów. Większość to uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kruszwicy, gdzie ks. Michał Bubacz jest katechetą.

– Główną postacią jest oczywiście Jezus, ale obok niego jest jeszcze dwóch apostołów – św. Tomasz i św. Jan, dwóch księży reprezentujących ich postawy. Z jednej strony mamy więc charyzmatyka, człowieka wielkiej wiary i ufności, z drugiej człowieka wątpiącego, często ironicznego i cynicznego. Myślę, że w ich przeżyciach, doświadczeniach i przemyśleniach wiele osób będzie mogło się odnaleźć – mówi ksiądz Bubacz Katolickiej Agencji Informacyjnej, która opisała historię powstania niezwykłego.

Misterium wyreżyserował Paweł Lewartowski, nauczyciel historii z Inowrocławia, pracujący również w Młodzieżowym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kruszwicy. Razem z księdzem Michałem, a także Łukaszem Wojtczakiem i Filipem Pawlakiem odpowiedzialnym za zdjęcia i montaż, są współautorami scenariusza.

– Nie korzystaliśmy z pomocy żadnej specjalistycznej agencji czy firmy. Wszystko zrobiliśmy sami, od znalezienia plenerów, po muzykę i montaż. Początkowo myśleliśmy, że film będzie mniej pracochłonny, ale okazało się, że jesteśmy w błędzie. To ogromne przedsięwzięcie wymagające wiele czasu i wysiłku. Sceny kręciliśmy w trzech różnych miejscach w Inowrocławiu, Kruszwicy i w klasztorze kapucynów w Mogilnie. Wiele z nich trzeba było powtarzać. To, co w filmie trwa trzy minuty my nagrywaliśmy trzy godziny. Do tego doszły godziny poświęcone na wybór najlepszych ujęć, dopasowanie muzyki. Robiliśmy to kontaktując się zdalnie, co też pracy nie ułatwiało. Łącznie nagranie pasji zajęło nam ponad trzy miesiące, bo plenerów zaczęliśmy szukać tuż po Bożym Narodzeniu, a ostatnie zdjęcia nakręciliśmy w połowie marca – opowiada KAI ks. Michał Bubacz.

Film premierę miał w Niedzielę Palmową. Został opublikowany w całości w serwisie YouTube:

Źródło: Archidiecezja Gnieźnieńska, B. Kruszyk KAI

kondolencje Dziwulski
Podziekowania Ewertowska
kondolencje Bartkowiak Wojewoda
kondolencje Bartkowiak
kondolencje Ewertowski

Czytaj także

COVID-19: ZMARŁA JEDNA OSOBA w powiecie. Wciąż przybywa zakażonych [RAPORT DZIENNY]

Remigiusz Priebe

COVID-19: Znów DWIE OFIARY ŚMIERTELNE w powiecie. Sporo kolejnych zakażeń [RAPORT DZIENNY]

Remigiusz Priebe

JEST PRACA: Poszukiwany urzędnik w Wągrowcu

Remigiusz Priebe