Okno na Wągrowiec

Gospodarka Samorząd i polityka Wiadomości

MILIONY ZŁOTYCH TRAFIĄ DO WĄGROWIECKICH SAMORZĄDÓW. Poseł Piechowiak spotkał się z wójtami i burmistrzami

Decyzję rządu poseł postanowił przekazać naszym samorządowcom osobiście.

Dzisiaj w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Wągrowcu odbyło się spotkanie posła Grzegorza Piechowiaka z szefami samorządów z naszego terenu. Poseł przyjechał osobiście poinformować o kwotach dotacji, które zostały przyznane okolicznym gminom i powiatowi wągrowieckiemu.

W sumie przyznano nam ponad 8 milionów złotych. Ile dostaną poszczególne samorządy przedstawia poniższa grafika.

Środki przekazane przez rząd będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, m.in.  remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, budowę żłobków, drogi – a także inne niezbędne lokalnie działania.

– Samorząd odpowiada za 40 procent inwestycji w całym kraju. Nie kto inny, jak samorządowcy, najlepiej wiedzą, którą drogę trzeba zrobić. Dodatkowo samorządy inwestycje zlecą lokalnym firmom i te pieniądze też pośrednio napędzą gospodarkę – mówił poseł Piechowiak.

Fundusz Inwestycji Samorządowych to środki przeznaczone na dotacje dla gmin, powiatów i miast, w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln. Łącznie w skali całego kraju aż 6 miliardów złotych (5 mld dla gmin i miast na prawach powiatu i 1 mld dla powiatów ziemskich). W sytuacji gdy wiele gmin i powiatów boryka się z trudnościami finansowymi, dostęp do wielkiego rządowego programu wsparcia inwestycji to Tarcza dla samorządów.

Ponad 2,6 mld złotych z Funduszu trafi do gmin wiejskich i miejsko‑wiejskich. To droga zrównoważonego rozwoju, który w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości.

Kwoty dotacji dla poszczególnych samorządów wynikają z relacji wydatków majątkowych i zamożności gmin i powiatów. Źródłem finansowania projektu jest Fundusz COVID-19. Wsparcie jest bezzwrotne.

Czytaj także

RYNEK PRACY: Bezrobocie w powiecie rośnie coraz wolniej

Remigiusz Priebe

WAŻNE: W Gołańczy DOŻYNEK też NIE BĘDZIE

Krzysztof Czapul

KORONAWIRUS: W naszym powiecie 22 osoby są objęte kwarantanną. Nikt nie jest zakażony, hospitalizowany, ani pod nadzorem

Krzysztof Czapul