Okno na Wągrowiec
Gospodarka Społeczeństwo Wiadomości Wydarzenia

Mieszkańcy są zaniepokojeni wycinką lasu w Wągrowcu. Nadleśnictwo uspokaja

Obawy wągrowczan wywołała skala prowadzonej wycinki w lesie, który rośnie na północy miasta.

To, że wycinane są drzewa, nie oznacza, że las zniknie – uspokaja Nadleśnictwo Durowo na swoim profilu na Facebooku i dodaje: – W przyszłym roku posadzimy w większości tych miejsc małe drzewka. Resztę odnowimy najpóźniej za dwa lata.

Nadleśnictwo zapewnia, że wszystkie działania są zgodne z obowiązującą ustawą o lasach oraz zatwierdzonym przez ministra środowiska planem urządzenia lasu, w którym drzewostany te, ze względu na swój skład gatunkowy i wiek, zakwalifikowane zostały do wycięcia. Są to działania wieloetapowe, w trakcie których najpierw (kilka lat temu) nadleśnictwo wzbogaciło las o cenne gatunki liściaste, a następnie na reszcie powierzchni posadzi sosnę. Dzięki temu w miejscu litego drzewostanu sosnowego powstanie drzewostan mieszany.

A co się stanie z pozyskanym drewnem? Najcenniejszy (najładniejszy) surowiec pojedzie do tartaku i zostanie przetarty na tarcicę budowlaną i deski, z których powstaną meble. Część drewna znajdzie się w zakładach, w których zostanie przerobiony na płyty lub papier. Reszta drewna zostanie również zakupiona w formie opału i zimą zapewni ciepło w domach.

Źródło: Nadleśnictwo Durowo, Lasy Państwowe

Czytaj także

„Dni Honorowego Krwiodawstwa” Polskiego Czerwonego Krzyża odbyły się w Wągrowcu [FOTO]

Redakcja

Ogrzewasz prądem? Złóż wniosek o dodatek!

Redakcja

Agata Bucka została kierownikiem wydziału ochrony środowiska w urzędzie miejskim w Wągrowcu

Redakcja