Okno na Wągrowiec

Gospodarka Religia Społeczeństwo Wiadomości Wydarzenia

Kościół pod Wągrowcem wystawiony na sprzedaż! Można go mieć już za niecałe 30 tysięcy!

Informacja o wystawionej na sprzedaż nietypowej nieruchomości obiega właśnie media regionalne i krajowe.

Wiadomości o tym, że pod Wągrowcem można kupić kościół opublikowały między innymi serwisy Super Expressu, TVP3 Poznań i prestiżowy portal biznesowy Money.pl. Nie do końca jest to jednak prawda.

Okazuje się bowiem, że rzekomy kościół w rzeczywistości jest jedynie sporą, poewangelicką kaplicą wyposażoną w dzwonnicę. Została ona wybudowana w początkach XX wieku. Anons o sprzedaży nieruchomości położonej w Niemczynie (gmina Damasławek) pojawił się na portalach ogłoszeniowych już ponad miesiąc temu, ale dopiero teraz zrobiło się o nim głośno.

Z ogłoszenia można się dowiedzieć o tym, że nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków, działka ma powierzchnię około 7000 metrów kwadratowych, a sam budynek około 120 metrów.

– Na działce znajduje się obiekt po byłej kaplicy ewangelickiej. Stan zachowania murów jest niezły. Pilnej wymiany wymaga konstrukcja dachu (nowymi technologiami) – informuje sprzedawca i dodaje: – Jest zgoda konserwatora zabytków na szerokie spektrum dostosowania obiektu do potrzeb własnych lecz bez funkcji sakralnych. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza możliwość wybudowania drugiego budynku na działce.

– Wokół obiektu znajduje się park, na obrzeżach którego jest fosa. Do działki doprowadzona jest energia elektryczna oraz zostały wydane warunki przyłącza wodnego. Plan miejscowy przewiduje wybudowanie małej oczyszczalni ścieków lub zbiornika bezodpływowego. Obiekt doskonale nadaje się pod działalność gospodarczą, agroturystyczną lub na potrzeby własne – czytamy dalej w ogłoszeniu.

Cena parku z kaplicą wynosi 28 000 zł, co daje niewygórowaną kwotę 4 złotych za metr kwadratowy.

Co ciekawe, niemczyńską kaplicę w 2010 roku w przetargu sprzedało wągrowieckie starostwo powiatowe. Nabywcą była osoba prywatna, jednak od tego czasu na terenie nie doszło do żadnych widocznych inwestycji. Teraz obiekt znów prawdopodobnie zmieni właściciela.

Zdjęcia: adresowo.pl/o/v2j1l1

Czytaj także

UWAGA! Zakaz kąpieli w jeziorze! Powodem nadmiar bakterii e. coli i enterokoków

Remigiusz Priebe

KORONAWIRUS W POWIECIE: 1 osoba ZAKAŻONA. 1 pod NADZOREM. 54 w KWARANTANNIE

Krzysztof Czapul

APEL WĄGROWIECKIEJ POLICJI: Będziemy KONTROLOWAĆ noszenie MASECZEK i DYSTANS

Krzysztof Czapul