Okno na Wągrowiec
Samorząd i polityka Społeczeństwo Wiadomości

Honorowe Obywatelstwo Wągrowca dla zasłużonego dyrygenta

Andrzej Kaliski zostanie uhonorowany tym zaszczytnym tytułem podczas uroczystej sesji rady miejskiej z okazji Imienin Miasta.

Tę decyzję muszą jeszcze zatwierdzić miejscy radni (zrobią to na sesji w przyszły czwartek), ale to już pewnie tylko formalność i Andrzej Kaliski otrzyma Honorowe Obywatelstwo Miasta Wągrowca.

Andrzej Kaliski urodził się 15 stycznia 1946 r. w Toruniu, obecnie mieszka w Rościnnie, na terenie Miasta i Gminy Skoki. Był i jest muzykiem, pianistą, organistą, nauczycielem, pedagogiem i dyrygentem. Jako dyrektor, ale również wieloletni nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im Bronisława Zielińskiego w Wągrowcu, prowadził zajęcia z fortepianu i teorii w klasach I-IV działu młodzieżowego. Jest absolwentem Instytutu Muzykologii Kościelnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Wydziału Dyrygentury Chóralnej i Wydziału Dyrygentury, Kompozycji i Teorii w klasie prof. Stefana Stuligrosza w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu.

Jest jednym z założycieli Wągrowieckiego Chóru Kameralnego, który powstał 1 października 1984 roku z inicjatywy pedagogów Państwowej Szkoły Muzycznej w Wągrowcu. Od tego czasu sprawuje artystyczne kierownictwo zespołu, jest też jego dyrygentem. Wągrowiecki Chór Kameralny osiągnął tak wysoki poziom śpiewaczy, że stał się artystyczną wizytówką miasta.

Zespół, złożony z utalentowanych wągrowczan: nauczycieli, lekarzy, urzędników, handlowców, gospodyń domowych i absolwentów różnych szkół, do dzisiaj uświetnia wydarzenia kulturalne na terenie Wągrowca,  prezentuje też miasto na scenach muzycznych w regionie, w Polsce i za granicą. Koncertował m.in. w Wilnie i Wiedniu, gdzie promował Wągrowiec.

Do największych osiągnięć artystycznych Wągrowieckiego Chóru Kameralnego pod batutą Pana Andrzeja Kaliskiego należą:

– Puchar Wojewody Pilskiego na Wojewódzkim Konkursie Chórów (Piła, 1984),

– I miejsce w okręgowej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Pieśni Chóralnej (Koszalin, 1985),

– udział w Ogólnopolskim Koncercie Chórów „Legnica Cantat” (Legnica, 1990),

– główna nagroda na Wojewódzkim Konkursie Chórów województwa pilskiego (Piła, 1992),

– III miejsce na VII Wielkopolskich Konfrontacjach Chórów (Koło, 1996).

Chór ma także na swoim koncie płytę CD, wydaną przez Miejski Dom Kultury

w czerwcu 1997 r., pt. „Musica sacra w wągrowieckiej Farze”.

W ostatnich latach liczący około 20 osób Chór był współwykonawcą podczas koncertów pamięci poległych w walce o niepodległość, organizowanych w Wągrowcu w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

W 2024 roku Wągrowiecki Chór Kameralny obchodzi jubileusz 40 lat swojej działalności.

Źródło: Miasto Wągrowiec

Czytaj także

Wiemy od kiedy i jak pojadą BEZPŁATNE autobusy na PLAŻĘ w Kobylcu

Krzysztof Czapul

Burmistrz SZUKA kilku urzędników. Ogłoszono trzy konkursy

Krzysztof Czapul

ZKM PRZYPOMNA: Od poniedziałku zmiana rozkładu jazdy miejskich autobusów

Redakcja