Okno na Wągrowiec
Wiadomości Wydarzenia Zdrowie

Doktor Zygmunt Nieżychowski w gronie nominowanych w konkursie „Wielkopolski Lekarz z Sercem”

Zarząd Województwa Wielkopolskiego w roku 2017 ustanowił Konkurs „Wielkopolski Lekarz z Sercem im. dr. Kazimierza Hołogi”, będący wspólnym projektem Samorządu Województwa i Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, promujący działalność charytatywną i społeczną lekarzy z naszego regionu.

W gronie dziesięciu nominowanych i poprzez to również w szczególny sposób wyróżnionych lekarzy w bieżącej, IV edycji Konkursu, znalazł się także od lat związany z Wągrowcem dr Zygmunt W. Nieżychowski – laureat Nagrody Powiatu Wągrowieckiego „Złota Pieczęć 2007”.

Pracę zawodową rozpoczął on w 1964 r. w Szpitalu Powiatowym w Trzciance. Następnie pracował w Ośrodku Zdrowia w Krzyżu i w Szpitalu Powiatowym w Czarnkowie. W latach 1967 -1978 oraz 1980-1999 pracował w Zespole Opieki Zdrowotnej w Wągrowcu.

W okresie zatrudnienia w naszym Szpitalu w latach 1977-1978 oraz 1980-1993 pełnił funkcję Ordynatora Oddziału Wewnętrznego. Od początku dr Zygmunt Nieżychowski był zaangażowany w powstawanie i rozwój Hospicjum „Miłosiernego Samarytanina” w Wągrowcu. Po przejściu na emeryturę w 2004 roku poświęcił wszystkie swoje siły i czas terminalnie chorym, obejmując w 2005 r. funkcję kierownik Hospicjum, gdzie pracuje do dziś.

Celem inicjatywy jest uhonorowanie osób, które poprzez swoją postawę życiową oraz działalność pozazawodową niosą pomoc ludziom chorym i potrzebującym pomocy w kraju i za granicą. Osoby te wyróżniają się w środowisku wyjątkową aktywnością o charakterze prospołecznym i charytatywnym. Stanowią wzór, inspirują do działania, promują wartości etyczne oraz prezentują postawę godną naśladowania.

Patronem konkursu jest Kazimierz Hołoga (1913-1958), wywodzący się z Wielkopolski lekarz  społecznik i filantrop, który w swojej codziennej praktyce realizował i wcielał w życie ideały lekarza, bez reszty oddanego pacjentom. Warto przypomnieć, że laureatem I edycji Konkursu został prof. dr hab. Jacek Łuczak, a wyróżnienie otrzymali: lek. Bożena Janicka oraz lek. Marek Daniel.

Na zaproszenie Prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Poznaniu, dr. Krzysztofa Kordela, w tegorocznej uroczystej gali podsumowującej konkurs uczestniczył również dr Przemysław Bury, Dyrektor ZOZ w Wągrowcu. 19 marca w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich przedstawiono laureatów, którymi zostali:

dr n. med. Agata Stodolska-Nowak, okulistka, założycielka Polskiej Inicjatywy Ratunkowo-Humanitarnej – Wielkopolski Lekarz z Sercem

dr n. med. Norbert Rehlis, specjalista chorób wewnętrznych, założyciel fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio – wyróżnienie

lek. Barbara Siwińska, specjalistka chorób wewnętrznych, anestezjolog – wyróżnienie.

Źródło: wagrowiec.pl

Czytaj także

Wągrowieccy policjanci wyróżnieni „Kryształową Gwiazdą” [LISTA]

Redakcja

WĄGROWIEC: Jest konkurs na dyrektora szkoły podstawowej nr 4

Redakcja

Kobiety z powiatu wągrowieckiego rodzą wszędzie tylko… nie u siebie. Niektóre nawet na drugim końcu Polski!

Redakcja