Okno na Wągrowiec

Kronika Kultura To ci historia Wiadomości Wydarzenia

Cenny NABYTEK od kolekcjonera z Czech związany z wągrowieckimi CYSTERSAMI [ZDJĘCIA]

To tłok pieczętny klasztoru cystersów w Wągrowcu z roku 1746.

Archiwum Państwowe w Poznaniu pozyskało od prywatnego kolekcjonera z Czech coś wyjątkowego. To tłok pieczętny klasztoru cystersów w Wągrowcu z 1746 roku.

Tłok pieczętny konwentu cystersów z Wągrowca, w opinii ekspertów– profesora Piotra Pokory z UAM w Poznaniu i profesora Marcina Hlebionka z UMK w Toruniu – jest niezwykle ciekawym obiektem związanym z historią Wielkopolski.

Tłok, jak wskazuje wyryta na jego skuwce data (1746 rok), wykonany został dla konwentu wągrowieckiego w związku z wprowadzeniem zmian prawno-administracyjnych w klasztorze w 1744 roku, a zatwierdzonych przez opata generalnego w 1745 roku. Jest to zabytek unikatowy o dużych walorach artystycznych.

Wizerunek napieczętny przedstawia Najświętszą Marię Pannę z Dzieciątkiem na lewym ramieniu, stojącą w portalu, po bokach którego widnieją ornamenty okuciowe. Pod przedstawieniem znajduje się tarcza herbowa z podłożoną pod nią tabliczką. Inskrypcja umieszczona pomiędzy dwoma potrójnymi otokami (prostym – roślinnym – prostym) głosi: SIGILLUM CONVENTVS – VAGROVENCENSIS.

Dzięki pozyskaniu tłoka przez Archiwum zabytek o wyjątkowej wartości historycznej dla Wielkopolski zostanie właściwie zabezpieczony w regionalnych zbiorach. Pieczęcie tego typu, zachowane w tak dobrym stanie, należą do nielicznych wyjątków na rynku antykwarycznym i kolekcjonerskim. Jego zakup jest cennym uzupełnieniem, znajdującego się już w Archiwum Państwowym w Poznaniu zbioru typariuszy.

W tej placówce przechowywany jest również najstarszy akt prawny sporządzony w Polsce, Dokument Zbiluta z 1153 roku, w którym ufundowano klasztor cystersów w Łeknie koło Wągrowca. W 2016 r. dokument wpisano na Krajową Listę Programu UNESCO Pamięć Świata.

Źródło: Archiwa Państwowe

Czytaj także

ZAGINIONA NATALIA: Dziewczyna ZNIKNĘŁA tydzień temu [NOWE FAKTY/AKTUALNE ZDJĘCIA]

Krzysztof Czapul

ZAGINĘŁA 19-letnia Natalia. Wyszła z domu NOCĄ i dotąd nie wróciła. Poszukuje jej POLICJA

Krzysztof Czapul

Znaleziono pieniądze! Na właściciela czekają na komisariacie

Krzysztof Czapul