Okno na Wągrowiec
Na sygnale Wiadomości Wydarzenia

BYŁY DWA WYCIEKI! Nowe fakty w sprawie wypadku w Rąbczynie

Tak wyglądała środowa akcja w rąbczyńskiej gorzelni.

Do wypadku doszło w środę 7 sierpnia. O godzinie 12.48 do straży pożarnej wpłynęło zgłoszenie od kierownika zakładu Produkcji Etanolu i Pasz w Rąbczynie o wycieku kwasu azotowego z rozszczelnionego zbiornika o pojemności 1000 litrów. Uszkodzenie powstało w czasie przeładunku wózkiem widłowym.

Wszyscy pracownicy (40 osób) zostali ewakuowani poza teren zakładu. Nie było poszkodowanych, ale nad zakładem widoczna była żółta chmura. Powstały obłok unosił się nad ziemią i wolno przemieszczał się wraz z kierunkiem wiatru w stronę pól i terenów niezamieszkałych.

Ratownicy w chemicznych ubraniach gazoszczelnych po wejściu do strefy niebezpiecznej potwierdzili uszkodzenie zbiornika z kwasem azotowym, wokół którego znajdowały się też inne zbiorniki z chemikaliami. Po przybyciu z Poznania specjalistycznej grupy ratownictwa chemicznego strażacy (wykorzystując wózek widłowy i ładowarkę teleskopową) uzyskali dostęp do uszkodzonego zbiornika.

W tle wiata ze zbiornikami z chemikaliami. To tam nastąpił wyciek.

Po wystawieniu dziewięciu zbiorników z wiaty stwierdzono, że cała wyciekła zawartość jest zgromadzona w misie zabezpieczającej. Niestety, wyciekający kwas azotowy w kontakcie z metalową podstawą innego zbiornika, zawierającego kwas siarkowy, uszkodził jego konstrukcję, co spowodowało rozszczelnienie i wyciek również tysiąca litrów tego kwasu do misy zabezpieczającej.

Po wystawieniu wszystkich zbiorników z chemikaliami na zewnątrz ratownicy przystąpili do neutralizacji rozlewiska w misie za pomocą wodorotlenku sodowego. Po sprawdzeniu odczynu pH i uzyskaniu wyniku zasadowego pozostawiono ciecz w misie do ostygnięcia.

Część kwasu wyciekła poza obręb tacy i wiaty do wykopu fundamentowego za wiatą. Działania ratowników polegały na neutralizacji zgromadzonych również tam kwasów za pomocą wodorotlenku sodowego oraz wapna.

Na długość prowadzonych działań miała wpływ konieczność operowania ładowarką teleskopową i wózkiem widłowym w ubraniach gazoszczelnych oraz konieczności okresowej wymiany ekip pracujących w strefie niebezpiecznej. Z powodu opadów deszczu w działaniach wykorzystano namiot pneumatyczny do przygotowania ratowników pracujących w strefie.

Do neutralizacji wykorzystano tysiąc litrów wodorotlenku sodowego oraz pół tony wapna będącego własnością zakładu. W działaniach brało udział 10 zastępów straży pożarnej (w tym 25 osobowa specjalistyczna grupa chemiczna).

Szczegółową relację ze środowej akcji opublikował na gminnej stronie wójt Przemysław Majchrzak.

Źródła: gminawagrowiec.pl, straz.wagrowiec.pl
Zdjęcia: st. kpt. Tomasz Otłowski (KM PSP w Poznaniu), Rafał Hoffmann (sołtys Rąbczyna)

O wypadku informowaliśmy w artykułach:
AKTUALIZACJA: GROŹNY WYCIEK W GORZELNI! EWAKUACJA MIESZKAŃCÓW! [FOTO/WIDEO]
GROŹNY WYCIEK JUŻ OPANOWANY. Mieszkańcy wrócili do domów. Nie ma skażenia. Droga wciąż jest zablokowana

Czytaj także

POŻAR domu jednorodzinnego pod Wągrowcem. Policja bada przyczyny wybuchu ognia [FOTO]

Redakcja

WYPADEK: Zderzenie 5 pojazdów. 2 osoby trafiły do szpitala

Redakcja

Pan Błażej uległ poważnemu wypadkowi. O pomoc prosi jego żona z dziećmi

Redakcja