serpol praca

Okno na Wągrowiec
Grzegorz Piechowiak
Gorący temat Społeczeństwo Wiadomości Wydarzenia

AKTUALIZACJA: GROŹNY WYCIEK W GORZELNI! EWAKUACJA MIESZKAŃCÓW! [FOTO/WIDEO]

artdent baner

Doszło do tego w gorzelni w Rąbczynie (gmina Wągrowiec).

Taka informacja dotarła dzisiaj do wągrowieckiej straży pożarnej. Na miejsce wysłano już strażaków. Na razie nie wiadomo jak poważny jest ten wyciek. Najprawdopodobniej doszło do rozszczelnienia butli z kwasem azotowym. Został stworzony pas ochronny wokół wycieku. Służby były zmuszone także do zamknięcia dróg w pobliżu tego zdarzenia, między innymi nieprzejezdna jest trasa na Janowiec Wlkp.

Strażacy pracują w specjalnych strojach ochronnych. Na miejsce jedzie również specgrupa strażaków z Poznania. Z miejsca wypadku ewakuowano pracowników i mieszkańców okolicznych domów. O sprawie będziemy informować na bieżąco.

Groźny wyciek w Rąbczynie. Strażacy neutralizują zagrożenie. Szczegóły w artykule https://oknonawagrowiec.pl/wyciek-gazu

Opublikowany przez Okno na Wągrowiec Środa, 7 sierpnia 2019

Czysty kwas azotowy jest bezbarwną cieczą. Podczas dłuższego przechowywania ulega częściowemu rozkładowi i zabarwia się na żółto lub brązowo. Rozkład ten przyspiesza podwyższona temperatura i światło. Na powietrzu dymi, można zaobserwować wydzielanie brunatnego tlenku azotu. Stężony roztwór kwasu azotowego ma silne działanie korodujące, jest on bardzo aktywny chemicznie, a reakcje mogą być gwałtowne, nawet wybuchowe. Może spowodować zapłon materiałów palnych.

Opary kwasu azotowego mogą wywołać stany zapalne dróg oddechowych, które mogą prowadzić do obrzęku płuc i odoskrzelowego zapalenia płuc. Spożycie może spowodować śmiertelną perforację ścian żołądka lub jelit. W kontakcie ze skórą wywołuje martwicę lub zwęglenie. Większe poparzenia mogą prowadzić do zapaści lub wstrząsu. Poparzenie ponad 15 proc. ciała stanowi zagrożenie dla życia.

Zdjęcia: Marek Świdrak

Czytaj także

ALE JUBILEUSZ! 100-lecie OSP w Łeknie [FOTO]

Redakcja

WYPADEK. Ranne dziecko trafiło do szpitala! [FOTO]

Redakcja

POMYLIŁ policjantów z kolegami i chciał zaoferować im NARKOTYKI?!

Redakcja