Przedwczoraj w urzędzie miasta i gminy Skoki doszło do debaty na temat bezpieczeństwa.
We wtorek, 10 grudnia, policjanci i samorządowcy spotkali się z mieszkańcami Skoków, aby porozmawiać jak poprawić bezpieczeństwa w tym mieście.
Komendant Komisariatu Policji w Skokach komisarz Kamila Kamińska przedstawiła stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym w mieście i gminie Skoki. Omówiła, ile wypadków drogowych się wydarzyło, ile było osób rannych, a także ofiar śmiertelnych. Wspomniała też o organizowanych cyklicznie akcjach „trzeźwy poranek” i Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz o zagrożeniach w niej zaznaczanych, a dotyczących przekraczania prędkości, nielegalnych wysypisk śmieci, jeździe na kładach i crossach.
Mówiono także o tym jak obecnie prezentuje się sytuacja z zagrożeniami dla Skoków. Policjanci wyjaśnili również, że priorytetowo traktowany jest i nadal kontynuowany będzie problem związany z grupowaniem się nieletnich zagrożonych demoralizacją w rejonie dworca.
Po części prelekcyjnej nadszedł czas na dyskusję. Mieszkańcy zwracali uwagę na konieczność uregulowania ruchu na ścieżce pieszo-rowerowej przy ulicy Antoniewskiej i kierowcach przekraczających tam prędkość, a także konieczności uzupełnienia oznakowania. Mieszkańcy zgłosili również problem kierowców omijających spowalniacze ruchu i jazdę po chodniku na wyremontowanej ulicy Granicznej, co stanowi poważne zagrożenie dla pieszych. Zwrócono również uwagę na sytuację na ulicy Kasztanowej i ulic pobliskiego osiedla. Burmistrz zaś wspomniał o planach infrastrukturalnych, ale też zaznaczył, że każde przebudowy ulic, szczególnie osiedli, będą poddawane konsultacjom społecznym, aby było to jak najbardziej korzystne dla mieszkańców.
Ponownie poruszono problem mało widocznych pieszych, a także osób poruszających się na crossach w rejonach Lechlina i Rościnna. Zwrócono uwagę na kierowców przekraczających prędkość na drodze w kierunku Grzybowa. Poruszono także temat parkowania przy szkole podstawowej w Skokach od strony ulicy Rogozińskiej.
Wszystkie zebrane postulaty zostały zaprotokołowane, opracowane zadania dla policjantów będą realizowane na bieżąco, a w przyszłym roku podczas debaty ewaluacyjnej złożone zostanie sprawozdanie z realizacji wniosków.
W debacie udział wzięła grupa radnych: przewodniczący rady Hubert Czarnecki, a także Małgorzata Mizgajska, Zbigniew Kubicki, Filip Kujawa oraz Jakub Andrzejewski.
Źródło: KPP Wągrowiec/Dominik Zieliński
Fot. Hubert Matuszak/archiwum „OnW”