Okno na Wągrowiec
Gorący temat Na sygnale Wiadomości Zdrowie

W powiecie wągrowieckim ZMARŁA OSOBA W WYNIKU PRZYJĘCIA SZCZEPIONKI na COVID-19

Doszło do tego w miniony piątek.

Jak wynika z najnowszego raportu dotyczącego niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP), w piątek 23 kwietnia na terenie powiatu wągrowieckiego zmarła osoba, której podano szczepionkę na COVID-19.

Opublikowany raport obejmuje dane aktualne na dzień 25 kwietnia br. Piątkowy zgon to jedyne powikłanie, jakie na terenie naszego powiatu odnotowano od początku akcji szczepień.

Nie została ujawniona informacja o tym, której marki szczepionkę przyjęła zmarła osoba, ani w którym z punktów szczepień na terenie powiatu wągrowieckiego doszło do tej sytuacji. Wiadomo natomiast, że była to kobieta.

Od pierwszego dnia szczepienia (27.12.2020 r.) do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 6774 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 5748 miały charakter łagodny – czyli zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia.

W tym okresie w 78 przypadkach w całym kraju odnotowano zgony, zakwalifikowane jako niepożądane następstwo dokonanego szczepienia.

Najnowszy raport na temat niepożądanych odczynów poszczepiennych znajdziesz TUTAJ.

Każda osoba po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19 pozostaje na obserwacji w punkcie szczepień. Dzięki temu, w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek, niepokojącego objawu, potrzebujący mogą otrzymać szybką i profesjonalną pomoc.

Niepożądane odczyny poszczepienne mogą mieć łagodną, poważną lub ciężką postać. Najczęściej spotykamy się z łagodnymi przypadkami. Co to oznacza w praktyce? Pacjenci po podaniu szczepionki mają podwyższoną temperaturę, a miejsce ukłucia można rozpoznać po zaczerwienieniu. Te objawy znikają same po krótkim czasie.

Inne objawy NOP to wysypka, kaszel, biegunka czy dreszcze. To lekarz określa, czy dany symptom, odnotowany po podaniu szczepionki, jest niepożądanym odczynem poszczepiennym. W Polsce NOP-y odnotowywane są średnio raz na 10 000 przypadków. R

Ryzyko wystąpienia niebezpiecznej reakcji anafilaktycznej (to silna reakcja po kontakcie z substancją uczulającą) występuje raz na 1 000 000 przypadków. Jest znacznie rzadsze niż ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań czy zagrożenia życia przy niektórych chorobach zakaźnych.

Zdjęcie ilustracyjne Pixabay.com

Czytaj także

PCK zaprasza na uroczyste obchody swojego święta

Redakcja

Podziękowania dla wągrowieckich pracowników socjalnych [FOTO]

Redakcja

UWAGA! W ten weekend myśliwi będą strzelać! Polowania w kilku miejscach naszego regionu

Krzysztof Czapul