Okno na Wągrowiec
Kronika Kultura Wiadomości Wspomnienie o...

WARTO PRZECZYTAĆ: Ukazał się 22 tom wierszy Jolanty Nowak-Węklarowej

Pani Jolanty nie ma z nami już od pięciu lat…

„Mówię o sobie ciszą” to zbiór wierszy dotychczas niepublikowanych, wydany z okazji osiemdziesiątych urodzin wągrowieckiej poetki (9 grudnia 1940 r.) oraz piątej rocznicy śmierci (12 stycznia 2016 r).

Wyboru wierszy dokonał i książkę opracował zespół redakcyjny: Małgorzata Osuch, Sebastian Chosiński, Hanna Matczyńska oraz Elżbieta Rożnowska. Poetyckie teksty zostały wybrane z dokumentów przekazanych do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wągrowcu przez córkę i syna Jolanty Nowak-Węklarowej.

Wydaniu tego woluminu patronują: Starosta Wągrowiecki – Tomasz Kranc i Prezes Zarządu Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu – Zbigniew Gordziej.

Czytelnicy mogą zagłębić się w pięćdziesięciu nowych tekstach, pochodzących prawdopodobnie z lat 70. i 80.

– W styczniu 2021 roku Powiatowa Biblioteka Publiczna planowała zorganizować poetycko-muzyczne spotkanie pamięci Jolanty Nowak-Węklarowej, na podstawie nowych wierszy. Tymczasem pandemia COVID-19 uniemożliwia to spotkanie i promocję książki Mówię o sobie ciszą. Wierząc, że nadejdzie dobry czas w 2021 roku na zorganizowanie poetyckiej rozmowy zapraszamy po tę książkę do biblioteki – zachęca dyrektor PBP Elżbieta Rożnowska.

Swoje dzieciństwo i młodość Jolanta Nowak-Węklarowa spędziła na Ziemi Czarnkowskiej. Po studiach polonistyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pracowała w liceach ogólnokształcących, najpierw w Czarnkowie, a następnie Wągrowcu, w którym mieszkała od 1972 r. Wykształciła wiele roczników młodzieży, ale i sama się dokształcała, kończąc m.in. Studium Podyplomowe Dziennikarstwa na wydziale Prawa UAM w Poznaniu.

Debiutowała w 1970 r. zbiorem wierszy „Moje ręce”. W ciągu trzydziestu kolejnych lat wydała 23 tomiki poezji , w tym m.in.: „Wstępuję w jesień”, „W twarzy obrazów”, „Obdarzeni niebem i ziemią”, „Lekcja z Hamleta”, „Przytul mnie Europo”, „Stroję się w sentymenty”, „Między bliznami rzek”, „Utracone raje”, „W słowach i milczeniu”, „Drzwi do człowieka”. Opublikowała też zbiór opowieści „Buntownice” – 1991. Po tomiku „Niepowroty ” w 2012 roku ukazała się Jej ostatnia książka „Sezon na szarość”. Wiersze Pani Jolanty przetłumaczono łącznie na 19 języków.

Laureatka nagród literackich. Odznaczona: Złotym Krzyżem Zasługi i złotymi odznakami honorowymi za wkład w rozwój kultury województw: pilskiego, poznańskiego i leszczyńskiego. Za upowszechnianie kultury, pracę dziennikarską i działalność społeczną w 2002 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Była jednym ze współzałożycieli „Głosu Wągrowieckiego”, na łamach którego publikowała liczne reportaże, a także wiersze opisujące Wągrowiec i życie jego mieszkańców.

Była też radną Rady Miejskiej w Wągrowcu w latach 1998-2010, przewodniczącą Komisji Społecznej Rady Miejskiej w latach 1998-2002.

21 maja 2014 roku otrzymała Nagrodę Pracy Organicznej im. Marii Konopnickiej.

Źródła: Starostwo Powiatowe w Wągrowcu, Urząd Miejski w Wągrowcu

Czytaj także

KOBIETY: Będzie u nas BEZPŁATNA mammografia [ZAPOWIEDŹ]

Redakcja

Radni zdecydowali: NIE BĘDZIE OPŁAT za jazdę miejskimi autobusami i podwyżek w podatkach

Krzysztof Czapul

Dziś sesja. Radni zajmą się m.in. wprowadzeniem opłat za przejazdy miejskimi autobusami i podwyżką podatków

Krzysztof Czapul