13 września 1594 roku do naszego miasta zawitał król Zygmunt III Waza wraz z małżonką, Anną Habsburżanką.
Para, prawdopodobnie w trakcie jednej ze swoich podróży ze Szwecji do Polski, była przejazdem w Wągrowcu. Zygmunt i Anna zatrzymali się na noc w domu miejscowego opata zakonu cystersów, czyli w popularnej opatówce – dzisiejszej siedzibie Muzeum Regionalnego w Wągrowcu.
– W ostatnim czasie przypadkowo dostrzegliśmy, że dziewięć miesięcy później przyszedł na świat następca tronu Władysław IV Waza – zauważają wągrowieccy muzealnicy. Czy kolejny król Polski został poczęty właśnie w naszym mieście? Nie jest to wykluczone!
Zygmunt III Waza (po szwedzku Sigismund) urodził się 20 czerwca 1566 roku w Gripsholm – rezydencji królów szwedzkich, a zmarł 30 kwietnia 1632 roku w Warszawie. Był królem Polski i wielkim księciem litewskim w latach 1587–1632 oraz księciem Finlandii i królem Szwecji, gdzie faktycznie panował tylko w latach 1592–1599, jednak formalnie szwedzki tytuł zachował aż do śmierci.
W latach 1592–1599 był głową unii polsko-szwedzkiej. Był synem króla szwedzkiego Jana III Wazy i królewny polskiej Katarzyny Jagiellonki, po kądzieli wnukiem króla Zygmunta Starego i królowej Bony. Spłodził królów polskich Władysława IV i Jana Kazimierza. To właśnie za panowania Zygmunta III Rzeczpospolita osiągnęła swój największy obszar w historii.
Wizytę króla w Wągrowcu odtworzył na obrazie i linorycie nieżyjący już wągrowiecki artysta Ignacy Borucki.
Źródła: Muzeum Regionalne w Wągrowcu oraz Wikipedia.