serpol praca

Okno na Wągrowiec
Kronika Wiadomości Wspomnienie o...

ZNANA i PIĘKNA niemiecka AKTORKA urodziła się w Wągrowcu [ZDJĘCIA]

Monika Gabriel była jedną z najpiękniejszych aktorek wschodnioniemieckich.

Tę niezwykła historię przypomniał Sebastian Chosiński, znany wągrowiecki historyk i nauczyciel.

Monika Gabriel urodziła się 15 października 1943 roku w Wągrowcu, który wtedy nosił nazistowską nazwę Eichenbrück. Relacjonuje Sebasian Chosiński:

– Prawdopodobnie jej rodzice byli urzędnikami albo przesiedleńcami, którzy trafili do Wągrowca podczas okupacji i wyjechali przed wyzwoleniem, ale to tylko moje domysły. Niestety, zmarła kilkanaście lat temu, jakieś cztery lata przed tym, jak ją „odkryłem”, nie było więc możliwości skontaktowania się z nią – wyjaśnia nam Chosiński.

Monika Gabriel dorastała w Falkensee w Brandenburgii. Szerokiej publiczności dała się poznać dzięki udziałowi w produkcjach filmowych i telewizyjnych. Ogółem zagrała w kilkudziesięciu filmach.  

W 1971 roku Monika Gabriel otrzymała zezwolenie na wyjazd do Republik Federalnej Niemiec. Odtąd grała głównie w produkcjach telewizyjnych. Pracowała również jako aktorka dubbingowa.

Była uznawana za jedną z najpiękniejszych niemieckich aktorek. Czterokrotnie była mężatką: z innymi aktorami Stefanem Lisewskim, Arminem Mueller-Stahlem i Wolfgangiem Kielingiem (do 1975 roku) oraz z reżyserem Wilfriedem Dotzelem.

Monika Gabriel zmarła na raka w 2007 roku. Została pochowana w swoim rodzinnym domu w Falkensee.

Źródło: FB Sebastian Chosiński, Wikipedia

Czytaj także

POLICJA: Nowi dzielnicowi w Skokach i Wągrowcu

Redakcja

Burmistrz Wągrowca powołał komisję do rozwiązywania problemów alkoholowych

Redakcja

Okradali działki w Wągrowcu. Policja już ich złapała [FOTO]

Redakcja