Okno na Wągrowiec
Kronika Odeszli Społeczeństwo Wiadomości

Zmarł hm Wiktor Matczyński – ostatni wągrowiecki żołnierz Szarych Szeregów

Odszedł bohater walki z hitlerowskim okupantem.

Wiktor Matczyński do konspiracji trafił w bardzo młodym wieku, będąc jeszcze podrostkiem. Jedna z jego okupacyjnych historii została opisana w broszurze „Wągrowiec. Czas odnaleziony”, przygotowanej przez Wągrowieckie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne im. Stanisława Przybyszewskiego:

„Po zajęciu miasta przez Niemców Liceum Humanistyczne zostało zamknięte, a budynek przeznaczono na potrzeby wojska. Dopiero w 1942 roku postanowiono umieścić w nim Deutsche Heimschule (szkołę ojczyźnianą) dla dziewcząt, które internat miały w pobliskich zabudowaniach poklasztornych. Na strychu szkoły złożono polski księgozbiór, przeznaczony do zniszczenia. Aby go ocalić, wągrowieccy harcerze z Szarych Szeregów postanowili wynieść stamtąd książki. Do tego zadania przydzielono druha Wiktora Matczyńskiego, który po latach wspominał: – Mnie jako najmłodszego kajtka spuścili na linie do auli. Spakowałem książki do worków, które następnie wyniesiono jako gruz pochodzący z remontowanego wówczas dachu. Woźnica, który to wywoził, wiedział, co z tym zrobić.”
https://wagrowiec1381.files.wordpress.com/2018/09/ulotka_konspiracyjna.pdf

We wrześniu 2015 roku to właśnie Wiktor Matczyński uroczyście odsłonił przy grobowcu rodziny Keglów w Durowie tablicę upamiętniającą konspiracyjną walkę wągrowieckich harcerzy podczas II wojny światowej. Natomiast dwa lata temu harcmistrz Matczyński wystąpił w programie telewizyjnym opisującym wągrowiecki ruch oporu:
http://www.poznan.tvp.pl/30867872/19052017

Wiktor Matczyński był do końca aktywnym harcerzem, działał w Kręgu Starszyzny Harcerskiej i Seniorów „Damy Radę” im. dh. Feliksa Tylmana w Wągrowcu. Z zawodu był marynarzem. Jego pogrzeb odbędzie się w piątek 14 czerwca o godzinie 17:00 na cmentarzu nowofarnym w Wągrowcu.

Czytaj także

Burmistrz zaprasza na spotkanie w sprawie ulicy Skockiej

Redakcja

OSTATNIE POŻEGNANIE: Odszedł od nas Bronisław Grenda, najstarszy mieszkaniec gminy Gołańcz

Redakcja

Sanepid zaprasza na Światowy Dzień bez Tytoniu

Krzysztof Czapul