Okno na Wągrowiec
Kronika Społeczeństwo Wiadomości Wydarzenia

Zbiórka pamiątek i darowizn dla budowanego Muzeum Powstania Wielkopolskiego

artdent baner

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego ogłasza zbiórkę pamiątek i darowizn dla nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

– Niebawem rozpocznie się budowa obiektu, który po, z górą 100 latach od zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, pozwoli utrwalić trud i spuściznę naszych dziadów – wyjaśniają pomysłodawcy tego projektu i dodają:  

– Tak ważna placówka będzie wymagała odpowiednich artefaktów z czasów ówczesnej narodowej chwały. Dlatego inwestor, jakim jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego poszukuje pamiątek, które mogą wzbogacić przyszłą ekspozycję. Tych, które pieczołowicie przechowują rodziny powstańców, przekazując z pokolenia na pokolenie wraz z historią udziału w powstaniu dziadka, pradziadka, wujka, cioci… Ale także tych, które odnajdywane są przez przypadek w zakurzonych pudłach na strychu lub zamkniętych przez lata szufladach. Szukamy rzeczy dużych i drobnych, tych, które towarzyszyły powstańcom na froncie i tych, które tworzyły tamtą epokę, a więc od fotografii, listów, pamiętników, broni przez kubki, sztućce, fragmenty mundurów i flag po domowe sprzęty codziennego użytku. Dzięki nim zbudujemy klimat epoki, w której nasi przodkowie stali się bohaterami.

Jednocześnie organizatorzy tego muzeum przyznają, że mają świadomość tego, iż są takie rzeczy, z którymi rodziny nie chcą się rozstawać, ale dzięki dzisiejszym technologiom skopiowanie większości z nich nie stanowi problemu.

Zachęcamy wszystkich, którzy chcą dołożyć swoją cegiełkę do budowy nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego dzieląc się swoimi pamiątkami z przełomu XIX i XX wieku. W tym celu zapraszamy do kontaktu:

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. St. Rynek 3, Poznań. tel. 61 853 19 93.

Mail: odwach@wmn.poznan.pl

Źródło: Urząd Marszałkowski w Poznaniu

Czytaj także

Przebudowa skrzyżowania w Łeknie. Ruch jest tam wahadłowy

Redakcja

W Skokach też będzie żłobek

Redakcja

W gminie Mieścisko będzie żłobek

Redakcja