serpol praca

Okno na Wągrowiec
Ogłoszenia Promocja Wiadomości

Zakup samochodu w Wągrowcu – sprawdź, jak nie dać się oszukać

Zakup samochodu to duży wydatek. Kupujący powinien mieć jednak świadomość, że może trafić na nieuczciwego sprzedawcę, który zatai przed nim ważne informacje dotyczące pojazdu. Wybierają auto, warto więc dokładnie go sprawdzić, aby nie dać się oszukać. Do tego przyda się numer VIN pojazdu. Dzięki niemu można uzyskać wszelkie niezbędne dane. Sprawdź, na co jeszcze zwrócić uwagę przed sfinalizowaniem transakcji.

Chcesz kupić samochód? Sprawdź, gdzie go szukać

 Kilkadziesiąt lat temu w Polsce dużym zainteresowaniem cieszyły się giełdy samochodowe, na których sprzedający prezentowali swoje pojazdy. Obecnie ich rolę przejęły portale internetowe. Dzięki nim można niemal bez ograniczeń szukać wymarzonego samochodu – w Wągrowcu, ale także na terenie całego kraju. Przed rozpoczęciem poszukiwań warto ustalić markę, model, a także wersję wyposażenia, jakiej oczekuje nabywca. Kolejnym krokiem będzie ustalenie maksymalnego budżetu, jaki chce się przeznaczyć na zakup.

 Dysponując większym budżetem, warto zdecydować się na auto z salonu. Nowy samochód można skonfigurować według własnych preferencji. Większość kierowców wybiera jednak pojazdy używane, najlepiej kilkuletnie bez dużego przebiegu i z bogatym wyposażeniem. Te dostępne są na rynku w atrakcyjnych cenach. W Wągrowcu można skorzystać z oferty salonów samochodowych, które specjalizują się przede wszystkim w modelach używanych. Klienci poszukujący wymarzonego auta mogą zdecydować się również na jego sprowadzenie zza granicy. Działania tego typu zawsze lepiej powierzyć wyspecjalizowanej w tym zakresie firmie. Kompleksowo zajmie się ona wyszukaniem konkretnego pojazdu, jego sprawdzeniem oraz ostatecznie jego sprowadzeniem do kraju. Często w ramach takiej usługi można zdecydować się także na wykonanie ewentualnych napraw niezbędnych do zarejestrowania samochodu.

 Zakup samochodu – prywatnie czy z komisu?

 Wśród kierowców panuje przekonanie, że dużo korzystniej jest kupić samochód używany bezpośrednio od właściciela niż z komisu lub salonu pojazdów używanych. Warto jednak zaznaczyć, że decyzja o zakupie auta z komisu niesie ze sobą wiele dodatkowych korzyści. Są to m.in.:

  • rękojmia,
  • gwarancja mechaniczna,
  • czyste i odnowione wnętrze,
  • możliwość finansowania zakupu z wykorzystaniem kredytu.

 Kupując samochód od osoby prywatnej, bardzo często w umowie zawarty jest zapis, że nabywca zapoznał się z jego stanem technicznym. W praktyce oznacza to, że jeżeli na drugi dzień okaże się, że pojazd miał jakieś wady ukryte, praktycznie niemożliwe będzie odzyskanie zainwestowanych środków. W przypadku komisów, takiego zapisu nie ma, gdyż firma nie może zrzec się odpowiedzialności z tytułu rękojmi. Dzięki temu w razie ujawnienia jakichkolwiek problemów z autem można dochodzić swoich praw.

 Ważnym aspektem jest również gwarancja mechaniczna. Dotyczy ona sprawności poszczególnych elementów pojazdu. Jej zakres ustalany jest indywidualnie przez salon sprzedaży lub komis. Zwykle natomiast umożliwia ona darmową naprawę podzespołów w określonym czasie od zakupu auta. W przypadku nabycia samochodu od osoby prywatnej nie można liczyć na tego typu zabezpieczenie.

 Dla osób poszukujących pojazdu ważna jest również kwestia finansowania jego zakupu. Decydując się na nabycie auta od osoby prywatnej, zwykle należy wyłożyć pełną kwotę w gotówce. W przypadku kupna samochodu z salonu lub komisu często można liczyć na finansowanie np. w postaci kredytu. Jeszcze inną opcją jest możliwość skorzystania z leasingu.

 Niezależnie od tego, czy zakup pojazdu odbywa się od osoby prywatnej, czy z komisu, konieczne jest zweryfikowanie podstawowych danych na jego temat. Najlepszym z rozwiązań w tym przypadku jest sprawdzenie auta po numerze VIN. Informacje na temat tego, gdzie go szukać znajdziesz pod adresem: https://rankomat.pl/samochod/gdzie-znajde-numer-vin-samochodu. Dlaczego ten numer ma tak duże znaczenie? Ponieważ są w nim zakodowane wszystkie informacje dotyczące samochodu. Korzystając z płatnych stron internetowych, możliwe jest w zaledwie kilka minut ściągnięcie pełnego raportu o pojeździe. Zawiera on dane dotyczące wyposażenia czy napraw, które były wykonywane w autoryzowanych serwisach.

 Na co zwrócić uwagę przed zakupem samochodu?

 Zdecydowana większość kupujących, nie ma specjalistycznej wiedzy pozwalającej na szybką weryfikację pojazdu. Co to dla nich oznacza? Konieczność skorzystania z dostępnych możliwości. Jedną z nich jest sprawdzanie wyposażenia samochodu po numerze VIN, które pozwala szybko zweryfikować czy podawane w ogłoszeniu informacje odzwierciedlają stan faktyczny auta.

 W numerze VIN zawarte są wszelkie dane dotyczące samochodu. Pierwsze trzy cyfry określają kraj pochodzenia i markę pojazdu. Liczby od 4 do 8 to informacje dotyczące typu auta i jego modelu, wersji silnika oraz wyposażenia.

  • Cyfra 9 pełni funkcję kontrolną, czy dany numer VIN jest prawdziwy.
  • Cyfra 10 to rok produkcji samochodu, a 11 to kodowanie fabryki, w jakim dany model powstał.
  • Cyfry od 12 do 17 to numer identyfikacyjny samochodu.

Na podstawie całego numeru VIN można natomiast poznać dokładną historię auta i zdecydować, czy jest ono godne uwagi oraz swojej ceny.

Czytaj także

Z OSTATNIEJ CHWILI: Samochód uderzył w drzewo. Na miejscu zginęły dwie kobiety. Kierowca ranny [FOTO]

Redakcja

WYPADEK: Samochód dachował w gminie Skoki. Kierowca trafił do szpitala [FOTO]

Redakcja

Czym jest auto detailing?

MATERIAŁ PROMOCYJNY