Okno na Wągrowiec

Gospodarka Samorząd i polityka Wiadomości Wydarzenia

ZAGROŻONA JEST PŁYNNOŚĆ FINANSOWA MIASTA! W budżecie Wągrowca zabraknie milionów złotych

Burmistrz Jarosław Berendt rozesłał do miejskich urzędników wiadomość, w której tłumaczy im, dlaczego w tym roku nie dostaną nagród.

W dramatycznej sytuacji są miejskie finanse w Wągrowcu. Burmistrz Jarosław Berendt poinformował właśnie swoich pracowników, że aby ratować płynność finansową miasta, nie wypłaci im w tym roku nagród. Nagrody urzędnikom były przyznawane co roku 27 maja – w Dniu Samorządu Terytorialnego.

Z informacji podanej pracownikom przez burmistrza wynika, że już po pierwszym kwartale bieżącego roku, czyli na dzień 31 marca, ubytek w dochodach z tytułu udziałów w PIT wyniósł 991.305,00 zł, a z tytułu udziałów w CIT – 58.000,00 zł. Ponieważ okres ten obejmuje dopiero początek pandemii, a już dochody Wągrowca zmniejszyły się o ponad milion złotych, można przewidywać, że w skali całego roku dziura budżetowa powiększy się do co najmniej kilku, a może nawet kilkunastu milionów.

Decyzja o nieprzyznawaniu nagród ma zdaniem burmistrza zagwarantować zachowanie równowagi budżetu oraz płynności finansowej Wągrowca. Według naszych szacunków może ona jednak przynieść miastu oszczędności rzędu zaledwie 200-300 tysięcy złotych.

Zaledwie przedwczoraj informowaliśmy, że aby ratować budżet Wągrowca burmistrz wystawia na sprzedaż miejskie działki. Pisaliśmy o tym w artykule KRYZYS MIEJSKICH FINANSÓW? Burmistrz Wągrowca wyprzedaje nieruchomości.

Przypomnijmy też, że na początku marca ze stanowiska zrezygnował nagle dotychczasowy skarbnik miejski Daniel Budzeń, który swoją funkcję pełnił zaledwie kilkanaście miesięcy. Zastąpił go Dariusz Hamulczyk. Informowaliśmy o tym w artykule ZMIANY W URZĘDZIE: SKARBNIK MIEJSKI ZREZYGNOWAŁ ZE STANOWISKA!

Szanowni Państwo,

w związku z utrzymującym się stanem epidemii koronawirusa, powodującym pogłębianie się kryzysu gospodarczego, co wywołuje poważne skutki w postaci obniżenia dochodów budżetowych – konieczne jest podjęcie kolejnych działań mających na celu zapewnienie równowagi budżetowej.

W związku z powyższym, jako organ wykonawczy odpowiedzialny za realizację budżetu miasta, podjąłem decyzję o zawieszeniu na czas nieokreślony nagród dla pracowników gminnych jednostek organizacyjnych w tym także Urzędu Miejskiego.

Ta trudna dla mnie oraz dla pracowników jednostek organizacyjnych Gminy Miejskiej Wągrowiec decyzja, ma na celu maksymalne ograniczenie skutków z tytułu ubytku dochodów (PIT i CIT) stanowiących podstawowe źródło dochodów własnych budżetu oraz ma zagwarantować zachowanie równowagi budżetu oraz płynności finansowej. Na dzień 31 marca 2020 r. ubytek z tytułu udziałów w PIT wyniósł 991 305,00 zł, a z tytułu udziałów w CIT – 58 000,00 zł.

Moja decyzja, to także wyraz troski o zapewnienie ciągłości zatrudnienia oraz utrzymania wynagrodzeń pracowników na dotychczasowym poziomie.

Liczę na Państwa zrozumienie i jednocześnie zapewniam, że w przypadku polepszenia się sytuacji finansowej po stronie dochodów, rozważę ponownie możliwość uruchomienia środków na nagrody.

Z poważaniem

Jarosław Berendt
Burmistrz Miasta

Czytaj także

NIECODZIENNA AKCJA WĄGROWIECKICH STRAŻAKÓW: Gołębie utknęły w przewodzie wentylacyjnym

Remigiusz Priebe

ALE WSTYD! Na promenadach znów śmieci wysypują się z koszy! [ZDJĘCIA]

Remigiusz Priebe

CZYJA ZGUBA? Na znaku wiszą okulary [ZDJĘCIA]

Redakcja