Okno na Wągrowiec
Samorząd i polityka Wiadomości

WPADKA OPOZYCJI: Regionalna Izba Obrachunkowa zmiażdżyła wniosek radnych

kondolencje majchrzak

Spektakularna porażka ugrupowań Krzysztofa Poszwy i Jakuba Zadrogi.

Regionalna Izba Obrachunkowa w dosadny sposób rozprawiła się z wnioskiem Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Wągrowcu o nieudzielenie absolutorium burmistrzowi Jarosławowi Berendtowi. RIO w czterostronicowej uchwale bez trudu udowodniła, że komisja formułując swoje zarzuty do pracy Berendta „nie poparła ich dowodami oraz nie wykazała bezsprzecznej winy burmistrza”.

Wcześniej wniosek o nieudzielenie burmistrzowi absolutorium za 2020 rok Komisja Rewizyjna przyjęła głosami dość egzotycznej koalicji, w której swoje siły połączyli radni z ugrupowań Krzysztofa Poszwy (Bogdan Smykowski i Dariusz Bąk) oraz Jakuba Zadrogi (Iwona Matuszak-Łosińska). W głosowaniu nad tym (jak dziś już wiemy – nieuzasadnionym) wnioskiem wstrzymał się niezależny radny Włodzimierz Naumczyk, a jako jedyny odwagę zagłosować przeciw miał Ryszard Zych z klubu Samorządności Wągrowieckiej 2000 kierowanego przez Alicję Trytt.

Sama procedura formułowania wniosku o udzielenie bądź nieudzielenie absolutorium jest na tyle ważna, że mało prawdopodobne, by poszczególni radni nie uzgodnili z liderami swoich ugrupowań treści wniosku, który przyjęli. W tym kontekście tak bardzo nieprzychylna opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej to dość spektakularna osobista porażka Krzysztofa Poszwy i Jakuba Zadrogi.

Co ciekawe, głosowanie Iwony Matuszak-Łosińskiej, czyli przedstawicielki klubu „Bliżej Ludzi” za wnioskiem o nieudzielenie absolutorium było nie tylko głosowaniem przeciwko popieranemu dotychczas (a na pewno w rozpatrywanym 2020 roku) burmistrzowi, ale także przeciwko bliskiemu do niedawna Zadrodze byłemu wiceburmistrzowi Piotrowi Pałczyńskiemu, który współkreował w ubiegłym roku miejską politykę.

Teraz nad wnioskiem Komisji Rewizyjnej pochyli się wągrowiecka Rada Miejska. Co ciekawe, przed samym głosowaniem przewodniczący komisji Bogdan Smykowski będzie musiał odczytać radnym pełną opinię RIO, tak bardzo nieprzychylną stanowisku, za którym sam głosował.

Jeśli wągrowieccy radni się uprą i pomimo negatywnej opinii RIO Rada Miejska przyjmie w tym kształcie wniosek Komisji Rewizyjnej, uchwała będzie musiała zostać najprawdopodobniej uchylona przez organy nadzoru jako całkowicie bezpodstawna.

Zdjęcie ilustracyjne wagrowiec.eu

Czytaj także

Mamy 1 nowe zakażenie koronawirusem w powiecie wągrowieckim

Redakcja

Czesław Lang odwiedził Wągrowiec. Przez nasze miasto ma przejechać Tour de Pologne [ZDJĘCIA]

Redakcja

Dziś OTWARCIE centrum handlowego KARUZELA. Będą liczne niespodzianki i atrakcje

Redakcja