Okno na Wągrowiec

Społeczeństwo To ci historia Wiadomości Wydarzenia

Władze Gorzowa Wielkopolskiego oddały hołd „WĄGROWIAKOM” [ZDJĘCIA]

BNP-misja-sam-800x600

76 lat temu burmistrz Wągrowca Florian Kroenke przyprowadził do Landsberga ekipę osadników z powiatu wągrowieckiego, którzy ustanowili w mieście polską administrację.

28 marca przypada rocznica ustanowienia przez przybyszów z Wągrowca polskiej administracji w poniemieckim Landsbergu. To Dzień Pioniera, niezwykle ważne dla gorzowian święto.

W związku z sytuacją epidemiczną, tegoroczne uroczystości w Gorzowie Wielkopolskim odbyły się bez udziału pionierów, a ich charakter był symboliczny. W niedzielę o godzinie 11. sekretarz miasta Eugeniusz Kurzawski i przewodniczący Rady Miasta Jan Kaczanowski, w asyście strażników miejskich, złożyli kwiaty pod Pomnikiem Pionierów Gorzowa na nadwarciańskim bulwarze.

27 marca 1945 roku burmistrz Wągrowca Florian Kroenke przyprowadził do Landsberga 43-osobową ekipę polskich osadników z powiatu wągrowieckiego. Grupa przyjechała z Wągrowca dzięki polskim kolejarzom, ukryta na węglarce, która była jedynym wagonem przyczepionym do lokomotywy.

Następnego dnia wągrowczanie przejęli od Rosjan władzę w mieście. Pierwszym burmistrzem, a później prezydentem został Piotr Wysocki. Rok później Landsberg oficjalnie i urzędowo nazwany został Gorzowem Wielkopolskim.

Tę historię i jej bohaterów możesz poznać w artykule WYDARZYŁO SIĘ: Polski desant z Wągrowca na Landsberg. O przyjeździe wągrowczan do Landsbergu i początkach polskości w Gorzowie opowiada również dr hab. Dariusz Rymar, dyrektorem Archiwum Państwowego w Gorzowie Wielkopolskim w artykule HISTORIA: Wągrowczanie UPATRZYLI SOBIE TO MIASTO jeszcze w czasie wojny [WYWIAD].

Pamięć tamtych wydarzeń jest w Gorzowie wciąż żywa, a miasto na cześć pionierów polskości, czyli wągrowieckich osadników, co roku 28 marca obchodzi Dzień Pioniera. By upamiętnić „wągrowiaków” (jak sami się nasi przedstawiciele sprzed 75 lat nazywali), postawiono w mieście okazały pomnik Pioniera Miasta Gorzowa, a także mianem Pionierów nazwano jedną z ulic w centrum miasta.

Zdjęcia: Bartłomiej Nowosielski / Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego

Czytaj również:

kondolencje Dziwulski
Podziekowania Ewertowska
kondolencje Bartkowiak Wojewoda
kondolencje Bartkowiak
kondolencje Ewertowski

Czytaj także

COVID-19: ZMARŁA JEDNA OSOBA w powiecie. Wciąż przybywa zakażonych [RAPORT DZIENNY]

Remigiusz Priebe

COVID-19: Znów DWIE OFIARY ŚMIERTELNE w powiecie. Sporo kolejnych zakażeń [RAPORT DZIENNY]

Remigiusz Priebe

JEST PRACA: Poszukiwany urzędnik w Wągrowcu

Remigiusz Priebe