Okno na Wągrowiec
baner-pellet
Gorący temat Wiadomości Wydarzenia Zwierzęta

WAŻNE! Powiatowy Lekarz Weterynarii OSTRZEGA: Wysoce ZJADLIWA PTASIA GRYPA na terenie powiatu wągrowieckiego

Potwierdziły to badania czterech padłych łabędzi, które znaleziono nad jeziorem Bracholińskim.

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii został wystosowany dzisiaj, czyli w czwartek 10 marca.

Elżbieta Misiek informuje w nim, że o wystąpieniu wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w próbach pobranych od padłych łabędzi niemych, których zwłoki znaleziono nad brzegiem jeziora Bracholińskiego w miejscowości Bracholin (gmina Wągrowiec).

Potwierdziły to badania w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Instytut Badawczy w Puławach. Co ważne, wirus nie jest groźny dla człowieka, ale ze względu na jego wysoką zmienność genetyczną, zaleca się ostrożność w kontaktach z ptactwem dzikim, bo wirus łatwo przenos się na ptactwo domowe.

Powiatowy Lekarz Weterynarii zaleca ograniczenie ruchu, a zwłaszcza spacerów ze zwierzętami w miejscach, gdzie przebywa dzikie ptactwo wodne, czyli okolic jeziora Bracholińskiego.

Czytaj także

Zawieź MAKULATURĘ NA WYSYPISKO – dostaniesz DRZEWKO

Redakcja

UWAGA! Ptasia grypa w powiecie wągrowieckim

Redakcja

Ponad 26,5 miliona złotych na drogi w powiecie wągrowieckim

Krzysztof Czapul