Okno na Wągrowiec
Kronika Społeczeństwo Wiadomości

Wągrowczanin odznaczony Kombatanckim Krzyżem Pamięci [FOTO]

Jan Świstak otrzymał kolejne wyróżnienie, przyznane za jego działania dla niepodległości Polski.

Wielkopolski Zarząd Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych odznaczył pana Jana Kombatanckim Krzyżem Pamięci. Kilka tygodni wcześniej wągrowczanin otrzymał złoty medal „Za zasługi dla obronności kraju” przyznawanym przez Ministra Obrony Narodowej.

Kombatancki Krzyż Pamięci „Semper Memores Erimus” jest wyróżnieniem za zasługi w krzewieniu pamięci o bohaterskich czynach w walce o niepodległość ojczyzny. W kameralnej uroczystości, która miała miejsce w domu wągrowieckiego kombatanta, udział wzięli między innymi: wicestarosta Michał Piechocki, który wręczył odznaczonemu Krzyż, przewodnicząca Wągrowieckiej Rady Seniorów oraz prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych – koło Wągrowiec miasto pani Stefania Gieczewska, a także zastępca burmistrza Remigiusz Priebe, który przekazał gratulacje od burmistrza miasta.

Jan Świstak urodził się w Kęszynie i od lat mieszka w Wągrowcu. Jest Weteranem Walk o Niepodległość RP, inwalidą wojennym, którego losy i historia zapełniłyby zapewne niejedną publikację. Jak wielu Polaków w czasie wojny, w 1940 roku został wywieziony na Sybir, a stamtąd wcielony do I DP im. Tadeusza Kościuszki. Ranny w bitwie pod Lenino trafia do niewoli, skąd udaje mu się uciec i wstępuje do partyzantki na Łotwie, a później w Polsce. Za swoje zasługi w walce o odzyskanie niepodległości był wielokrotnie odznaczany, w tym Krzyżem Kawalerskim OOP, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Bitwy pod Lenino, Medalem za Udział w Walkach o Berlin, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość.

Źródło: wagrowiec.eu

Czytaj także

Gala MMA w Wągrowcu, czyli nasi wojownicy walczyli w klatce [FOTO]

Redakcja

Będą wymieniać wodomierze w blokach na kilku wągrowieckich ulicach

Redakcja

Możesz oddać krew na wągrowieckim dworcu [ZAPOWIEDŹ]

Redakcja