Miniony weekend niemal 40-osobowa grupa członków Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Wągrowcu spędziła na terenie województwa lubuskiego. Głównym celem wyjazdu był położony po polskiej i niemieckiej stronie granicy Park Mużakowski.
W sobotę, nim wągrowczanie dotarli na Łużyce i nad granicę polsko-niemiecką, po której obydwu stronach rozpościera się, licząca ponad 700 hektarów powierzchni i wpisana na listę dziedzictwa UNESCO, genialna kompozycja krajobrazowa, zatrzymali się na krótko we wsi Nietoperek, by przejechać się miniaturową kolejką wąskotorową, a następnie na nieco dłużej w miejscowości Pniewo, gdzie znajdują się fortyfikacje i muzeum Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.
Turyści z Wągrowca obejrzeli między innymi niemiecki schron bojowy ze schowanym głęboko pod ziemią zapleczem techniczno-koszarowym. Po z rozmachem zaprojektowanych i wybudowanych bunkrach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego przyszła kolej na podziwianie nie mniej imponującej konstrukcji – figury Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie.
W niedzielę wągrowczanie zwiedzili aż trzy parki. W Geoparku Łuk Mużakowa podziwiali zalane wodą wyrobiska po dawnej kopalni odkrywkowej „Babina”, w Mużakowie – pałac i kilkusethektarowy park w stylu angielskim, a w Kromlau – kwitnące rododendrony.
Weekendowy wyjazd, zorganizowany przez Damiana Jurgę, odbył się w ramach cyklu poświęconemu parkom o szczególnej wartości przyrodniczej czy historycznej.
Waldemar Kaiser