Okno na Wągrowiec
Gorący temat Na sygnale Wiadomości

W lokalu siedział z… nożem. POLICJA: Miał do tego prawo

artdent baner

Widok noża przy pasie wzbudził niepokój u jednego z klientów baru z kebabem w Wągrowcu.

Klient postanowił zadzwonić na numer alarmowy 112 i poinformował, że chłopak siedzący z przyjaciółmi ma nóż w kaburze przypięty do paska. Nóż miał około 15-centymetrowe ostrze. Poprosił o interwencję policjantów.

Wątpliwości zgłaszającego nie wzbudzało zachowanie mężczyzny, ale sam fakt posiadania przy sobie noża. Zgłaszający był przekonany, że jest to nielegalne. Policja wyjaśnia, że jest inaczej.

Czy posiadanie przy sobie noża jest nielegalne?

Podeprzyjmy się tutaj obowiązującymi przepisami:

Kodeks Wykroczeń

Art. 50a. § 1. Kto w miejscu publicznym posiada nóż, maczetę lub inny podobnie niebezpieczny przedmiot, a okoliczności jego posiadania wskazują na zamiar użycia go w celu popełnienia przestępstwa, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 3000 zł. § 1a. Tej samej karze podlega, kto będąc uczestnikiem przejazdu zorganizowanej grupy uczestników masowej imprezy sportowej, posiada przedmioty określone w § 1 lub wyroby pirotechniczne. § 2. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 lub 1a orzeka się przepadek przedmiotów stanowiących przedmiot wykroczenia, choćby nie stanowiły własności sprawcy.

Zatem osoba która ma przy sobie nóż i nie wykazuje żadnych zamiarów użycia go w zamiarze popełnienia przestępstwa, nie niszczy jakichś rzeczy itp. a jest dla niego przedmiotem użytkowym, to jak najbardziej może być w jego posiadaniu i nie jest to prawnie zabronione.

Każdy może zatem nosić przy sobie nóż. Chyba że wybiera się na jakiś koncert, zgromadzenie, imprezę masową itp., wówczas powinien zostawić go w domu. Zgodnie z przepisami prawa nóż jest przedmiotem użytkowym i nie traktuje się go jako broń białą.

Okazuje się więc, że posiadanie noża, maczety, a nawet szabli, miecza, topora, czy siekiery nie wymaga specjalnego pozwolenia.

Źródło: KPP Wągrowiec

Czytaj także

Już wkrótce rusza wypożyczalnia sprzętu wodnego przy jeziorze Durowskim. Znamy ceny

Redakcja

Zabezpiecz swój rower przed kradzieżą i go zarejestruj na policji

Redakcja

WAŻNE: Mobilne biuro ENEA przeniesie się na dworzec PKP

Redakcja