Okno na Wągrowiec

Na luzie Wiadomości Wydarzenia

W czwartek rano ten PIĘKNY PAROWÓZ znów ZAWITA DO WĄGROWCA

binary comment

Zabytkowy pojazd ma już ponad 70 lat.

Już jutro, z samego rana, miłośnicy pięknych parowozów będą mieli okazję podziwiać przyjazd do Wągrowca niecodziennego pociągu. Zawita do nas lokomotywa pospieszna Pt47-65 z wolsztyńskiej parowozowni.

Parowóz przyjedzie do znajdującego się na Osadzie zakładu ZUT Wągrowiec, skąd odbierze wyremontowane wagony osobowe. Planowo lokomotywa ma wyjechać z Wolsztyna o godzinie 6.20 i dotrzeć do Wągrowca o 9.20. W drogę powrotną wybierze się o godzinie 11.13.

Lokomotywa serii Pt47-65 jest dumą wolsztyńskiego “zbioru” parowozów. Przeznaczona do prowadzenia pociągów pośpiesznych, ma cztery osie napędowe, moc 2000 KM i osiąga prędkość konstrukcyjną 110 km/h. Parowóz posiada tender 27D48, który mieści 27 m³ wody i wyposażony jest w automatyczny podajnik węgla systemu “stoker”.

W dwóch polskich fabrykach lokomotyw HCP w Poznaniu i “Fabloku” w Chrzanowie zbudowano łącznie 180 sztuk tych maszyn. Konstrukcja parowozu była oparta na przedwojennym typie Pt31, lecz została zmodernizowana. Egzemplarz stacjonujący w Wolsztynie Pt47-65 ma numer fabryczny 2065. Zbudowany został w Chrzanowie w roku 1949. Pełnił poprzednio służbę w lokomotywowniach Ostrów Wlkp. i Poznań Osobowa. Większość tych maszyn została pocięta na złom w latach 80-tych.

Fot. Czytelnik

Czytaj także

COVID-19: Mamy u nas 27 nowych ZAKAŻEŃ. Na kwarantannie 1171 osób [RAPORT DZIENNY]

Redakcja

OSZUŚCI podawali się za policjantów. Wągrowieccy funkcjonariusze ich ZŁAPALI

Redakcja

Kilkaset tysięcy złotych dla wągrowieckich przedszkoli, szkół i urzędu miejskiego

Urząd Miejski w Wągrowcu