Okno na Wągrowiec

Gorący temat Społeczeństwo Wiadomości Wydarzenia

UWAGA! SINICE W JEZIORZE W KOBYLCU! ZAKAZ KĄPIELI. PLAŻA ZAMKNIĘTA

Od niedzieli kąpiel w tym jeziorze jest zabroniona.

Jak nas poinformowali urzędnicy z gminy Wągrowiec, kąpielisko w Kobylcu zamknięte jest od niedzieli. Powodem są sinice. Próbki do badania zostały już pobrane przez Sanepid.

Nie można korzystać z wody, ale również całego kompleksu rekreacyjnego, czyli boiska do siatkówki, parku linowego i samego terenu plaży.

Jak się dowiedzieliśmy, ten stan może potrwać do kilku dni. Będziemy o tym infomować na bieżąco. Gdy plaża zostanie ponownie otwarta, poinformujemy o tym.

SINICE

To najczęstszy powód zamknięcia zarówno lokalnych kąpielisk, jak i tych nadmorskich. Taki stan rzeczy ma oczywiście swoje przyczyny – sinice, a szczegółowo mówiąc: toksyny, które są przez nie produkowane, mogą być groźne dla ludzkiego zdrowia.

Na zakwit sinic mają wpływ trzy czynniki: wysoka temperatura, delikatne falowanie wody, a także dostęp do azotanów i fosforanów przyspieszających proces rozmnażania.

Toksyny wytwarzane przez sinice mogą doprowadzić do zatrucia. Co ważne, nie chodzi wyłącznie o kontakt fizyczny, ale również samo powietrze. Nawdychawszy się powietrza unoszącego się nad kąpieliskiem, na którym doszło do zakwitu sinic, można się zatruć.

Czytaj także

UWAGA! Po badaniach Sanepidu: sinic nie ma. Można się kąpać w jeziorze Kobyleckim

Krzysztof Czapul

WAKACJE: Sanepid zbadał wodę w naszych jeziorach. Gdzie można się kąpać?

Remigiusz Priebe

PRZYPADKOWI ŚWIADKOWIE ZATRZYMALI KOMPLETNIE PIJANEGO KIEROWCĘ

Remigiusz Priebe