Wyznaczono obszary zapowietrzony i zagrożony.
Na terenie gminy Mieleszyn, bezpośrednio sąsiadującej z gminą Mieścisko, stwierdzono pod koniec ubiegłego tygodnia ognisko chorobowe wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Zarazę wykryto w miejscowości Mielno, w gospodarstwie zajmującym się hodowlą kaczek rzeźnych i kurczaków brojlerów.
W związku z tym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gnieźnie wyznaczył 3-kilometrowy obszar zapowietrzony oraz 10-kilometrowy obszar zagrożony. Ten drugi sięga niemal granic powiatu wągrowieckiego.
W weekend wybito już i zutylizowano około 84 tysiące ptaków w zakażonym gospodarstwie.
Obszar zapowietrzony obejmuje miejscowości:
- Kowalewo, Dziadkówko, Mielno, Nowaszyce, Popowo Podleśne i Popowo Tomkowe w gminie Mieleszyn.
Nakazuje się na nim trzymanie drobiu i innych ptaków w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych, uniemożliwiając kontakt z drobiem i innym ptactwem z pozostałych gospodarstw oraz dzikimi ptakami. Należy również niezwłocznie usuwać zwłoki drobiu i innych ptaków, a ponadto czyścić i odkażać środki transportu i sprzętu wykorzystywanego do transportu ptactwa, mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych, a także pozostałych pojazdów wjeżdżających do gospodarstwa.
Obszar zagrożony obejmuje miejscowości:
- w gminie Mieleszyn miejscowości: Mieleszyn, Borzątew, Kowalewo, Kowalewko, Świątniki Wielkie, Dębłowo Królewskie, Świątniki Małe, Popowo Ignacewo, Sokolniki, Karniszewo, Przysieka, Dobiejewo i Łopienno
- w gminie Gniezno miejscowości: Ganina, Dębówiec, Łabiszynek, Modliszewo, Modliszewko, Zdziechowa i Mączniki
- w gminie Kłecko miejscowość: Bojanice
- w gminie Trzemeszno miejscowość: Ochodza
Na obszarze zagrożonym zakazuje się wyprowadzania z gospodarstwa i wprowadzania do niego drobiu, ptaków i innych ssaków utrzymywanych w gospodarstwach, wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych, przemieszczania i transportu drobiu i innych ptaków, także piskląt, mięsa drobiowego itp. Należy chronić drób przed kontaktem z dzikimi ptakami, a karmienie musi następować w miejscu osłoniętym lub zamkniętym.
Przypomnijmy, że w połowie grudnia Elżbieta Misiek – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wągrowcu, wystosowała apel o zgłaszanie przypadków padnięć ptaków dzikich. Mogły one bowiem być zakażone wirusem i konieczne jest wysyłanie do badań pobranych od nich próbek. Informowaliśmy o tym w artykule ZGŁASZAJMY padnięte dzikie ptaki! Mogły chorować na PTASIĄ GRYPĘ.
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Wągrowcu mieści się przy ulicy Berdychowskiej 54 (telefon: 67-26-85-647, email: piwwagrowiec@wiw.poznan.pl)
Szczególnie wrażliwy na zakażenie wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków jest drób wodny, taki jak dzikie gęsi, kaczki, łabędzie czy mewy, a także ptaki drapieżne oraz krukowate.
Główne objawy kliniczne wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu to depresja, gwałtowny spadek/utrata produkcji jaj, miękkie skorupy jaj, objawy nerwowe, zasinienie i obrzęk grzebienia i dzwonków, silne łzawienie, obrzęk zatok podoczodołowych, kichanie, duszność, biegunka.
Głównym źródłem zagrożenia są dzikie ptaki, będące bezobjawowymi nosicielami wirusa. Objawy kliniczne grypy ptaków u drobiu są mało charakterystyczne i zróżnicowane w zależności od zjadliwości szczepu wirusa wywołującego chorobę, gatunku i wieku ptaków, zakażeń towarzyszących oraz warunków środowiskowych.
Padnięcia ptaków mogą być nagłe, bez widocznych objawów. Śmiertelność może dochodzić do 100 procent. Przy zakażeniu wirusem grypy o niskiej zjadliwości mogą wystąpić objawy ze strony układu oddechowego (z reguły łagodne), depresja, biegunka, zmniejszona produkcja jaj u niosek. Zakażone ptaki wydalają duże ilości wirusa z kałem, w wydzielinie z oczu i dróg oddechowych.
Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest bezpośredni lub pośredni kontakt z wędrującymi ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym. Rozprzestrzenienie wirusa może następować również poprzez zanieczyszczoną paszę, wodę, nawóz, sprzęt i środki transportu.
Bardzo ważną rolę w rozprzestrzenianiu wirusa grypy odgrywa człowiek, który poprzez zanieczyszczone ubranie, obuwie, sprzęt i produkty (jaja) może przyczynić się do rozprzestrzeniania choroby. Rozprzestrzenianie z wiatrem zainfekowanych cząstek i kropelek nie ma większego znaczenia.
Wirus grypy ptaków może zachowywać aktywność w środowisku kurnika przez 5 tygodni, zatem istotne jest przy podejrzeniu lub stwierdzeniu choroby, zabezpieczenie pomieszczeń, sprzętu, nawozu oraz dokładne ich oczyszczenie i odkażenie. Wirusy grypy są wrażliwe na powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne oraz detergenty. Niszczy go również obróbka termiczna (smażenie, gotowanie).
Źródło: Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gnieźnie
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay.com