Okno na Wągrowiec
Gorący temat Na sygnale Społeczeństwo Wiadomości

UWAGA! OSZUŚCI SPISOWI pojawili się NA TERENIE MIASTA I OKOLIC!

Odnotowano już pierwsze przypadki oszustw i wyłudzeń na terenie Wągrowca.

– Chcielibyśmy przypomnieć o zasadach Narodowego Spisu Powszechnego. Na terenie naszego miasta i gminy już pojawiają się przypadki oszustw oraz wyłudzeń danych osobowych. Bądźcie czujni i uważajcie na siebie i swoich bliskich, zwłaszcza rodziców oraz dziadków – ostrzega mieszkańców Urząd Miejski w Wągrowcu i dodaje: – Pamiętajcie o najważniejszym: rachmistrzowie do odwołania nie będą odwiedzać nas w domach.

WARTO WIEDZIEĆ:
Narodowy Spis Powszechny 2021 jest organizowany z zachowaniem wszelkich niezbędnych procedur bezpieczeństwa. Przypominamy, że rachmistrzowie będą dzwonić do Państwa z numeru 22 828 88 88 i aż do odwołania nie będą odwiedzać respondentów w domach. Wszelkie próby umówienia spotkania mogą okazać się próbą wyłudzenia dodatkowych danych lub próbą dokonania kradzieży!

Ważne:

  • rachmistrz spisowy ma oficjalny identyfikator wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe zawierający imię i nazwisko, numer, godło, informację o przetwarzaniu danych osobowych,
  • jeśli obowiązek spisowy został już zrealizowany przez Internet albo poprzez infolinię spisową nikt nie będzie dzwonić do respondentów w tej sprawie. Takie kontakty mogą być próbą wyłudzenia danych,
  • rachmistrz nie zapyta o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Takie pytania mogą wskazywać na próbę wyłudzenia danych.

Dlatego zachęcamy, by podczas NSP 2021 nie tylko z poczucia odpowiedzialności, ale też dla własnego bezpieczeństwa, jak najszybciej wypełnić obowiązek spisowy i nie czekać na kontakt ze strony rachmistrza.

Najbezpieczniejszą i najwygodniejszą opcją jest samospis internetowy dostępny na stronie www.spis.gov.pl/. Spis można wypełnić w domu o dowolnej porze i nie trzeba czekać na rachmistrza. O pomoc w wypełnieniu elektronicznego formularza można poprosić kogoś z rodziny lub inną zaufaną osobę. Osoby, które nie mają komputera lub Internetu, mogą się spisać w siedzibie Urzędu Miejskiego w Wągrowcu, w godzinach jego pracy.

Dla osób, które mają problemy z dotarciem do urzędu, przewidziano też inną wygodną i bezpieczną opcję, mianowicie spis przez telefon. Wystarczy zadzwonić na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99. Głos lektorki podpowie nam, co mamy zrobić, by rozpocząć spis. Infolinia działa od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00. Jest to opcja bezpieczna, zwłaszcza z punktu widzenia osób starszych, gdyż sami inicjujemy kontakt i nie musimy sprawdzać, czy zgłaszająca się do nas osoba jest prawdziwym rachmistrzem.

Z osobą, która mimo wszystko nie skorzysta z żadnej z tych opcji, skontaktuje się rachmistrz spisowy. Dla zapewnienia swojego bezpieczeństwa można zweryfikować jego nazwisko oraz numer legitymacji służbowej dzwoniąc na infolinię spisową pod numer telefonu 22 279 99 99, w aplikacji „Sprawdź rachmistrza” na stronie www.spis.gov.pl.

Źródło: Urząd Miejski w Wągrowcu
Zdjęcie ilustracyjne OnW

Czytaj także

IMGW OSTRZEGA: Dziś możliwe u nas BURZE, silny WIATR i DESZCZ

Redakcja

WAŻNE: Wiemy, gdzie dziś i w najbliższych dniach nie będzie u nas prądu [WYKAZ]

Redakcja

IMGW OSTRZEGA: Jeszcze kilka dni we znaki dadzą się nam UPAŁY. Będzie nawet +33 st. C

Redakcja