Okno na Wągrowiec

Wiadomości Wiadomości z ratusza Wydarzenia

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI: Msza za Ojczyznę, Chór No Name, strzelanie braci kurkowych i Requiem Mozarta

binary comment

Pierwsza część uroczystości będzie miała charakter patetyczny i dostojny, a druga będzie radosnym świętowaniem upamiętniającym to doniosłe wydarzenie.

Tegoroczny program miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości nawiązuje do formuły świętowania utrwalonej przez minione lata, a przerwanej przez pandemię w 2020 roku.

Tradycyjnie upamiętnienie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpocznie się mszą świętą w intencji Ojczyzny, która odprawiona zostanie o godzinie 9:30 w Klasztorze oo. Paulinów w Wągrowcu. Następnie obchody przeniosą się pod pomnik Powstańców Wielkopolskich przy Urzędzie Miejskim w Wągrowcu, przy którym zaplanowano tradycyjne złożenie wiązanek, zapalenie zniczy oraz uroczyste wciągnięcie flagi narodowej na maszt.

Po zakończeniu tego punktu programu uczestnicy miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości przeniosą się przed budynek Urzędu Miejskiego, gdzie zaplanowano drugą część uroczystości, która będzie odbywała się w zupełnie innym nastroju. Chór No Name pod dyrekcją Lucyny Walewskiej – Jastrząbek, działający przy Szkole Podstawowej nr 1 w Wągrowcu, zaprezentuje na plenerowej scenie program artystyczny. Montaż słowno–muzyczny w wykonaniu dzieci, będzie składał się z krótkiego widowiska oraz śpiewu znanych pieśni patriotycznych. Wśród przybyłych zostaną rozdane upominki w postaci symboli narodowych oraz słodkiego poczęstunku.

Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to bardzo dobra okazja do radosnego i rodzinnego świętowania. Dlatego gorąco zachęcam mieszkańców, aby całymi rodzinami wzięli udział w miejskich obchodach tego święta. Z uśmiechem na twarzy przyłączmy się do śpiewu pieśni, które od dziesiątek lat są świadectwem naszej miłości i przywiązania do Ojczyzny – mówi burmistrz Wągrowca Jarosław Berendt.

W programie obchodów 11 listopada nie mogło również zabraknąć tradycyjnego Strzelania Niepodległościowego organizowanego przez Bractwo Strzeleckie z Wągrowca, które rozpocznie się o godzinie 13:30 na strzelnicy w Kobylcu.

Natomiast prawdziwą ucztą dla miłośników muzyki poważnej będzie wieczorny „Koncert pamięci poległych w walce o niepodległość” w klasztorze oo. Paulinów w Wągrowcu, który również na stałe wpisał się w program miejskich obchodów Święta Niepodległości.

Po pięciu latach ponownie zabrzmi w Wągrowcu legendarne Requiem d-moll W. A. Mozarta. 11 listopada o godzinie 19:00 w murach pocysterskiego klasztoru wystąpią: Chór The Hoor, Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz  Orkiestra Symfoników Bydgoskich. Koncert odbędzie się pod batutą Honorowego Obywatela Miasta Wągrowca – Bernarda Mendlika.

Czytaj także

APEL BURMISTRZA DO MIESZKAŃCÓW: WYWIEŚMY BIAŁO-CZERWONĄ!

Redakcja

UWAGA: Utrudnienia na wyjeździe w stronę Skoków i Poznania

Damian Kantorski

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI: Wiemy, jak świętować będziemy w Wągrowcu

Redakcja