Okno na Wągrowiec
Edukacja Społeczeństwo Wiadomości

Sanepid ważył u nas uczniowskie tornistry

Zważono 1162 uczniów i ich tornistry z zawartością i bez zawartości.

W mijającym roku w 66 oddziałach 7 szkół podstawowych powiatu wągrowieckiego pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wągrowcu przeprowadzili ocenę obciążenia uczniów ciężarem tornistrów.

Z uwagi na fakt, że w Polsce nie ma przepisów określających właściwą wagę tornistrów szkolnych do interpretacji wyników, przyjęto stanowisko Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego, według którego ciężar tornistra szkolnego nie powinien przekraczać 10-15 procent masy ciała ucznia.

W wyniku kontroli stwierdzono, że u 525 uczniów (45 proc.) ciężar tornistra nie przekracza 10 procent masy ciała (norma niska), u 450 uczniów (39 proc.) ciężar tornistra mieści się w przedziale 10-15 procent masy ciała (norma średnia), a 187 uczniów (16 procent) nosi tornistry, których waga przekracza 15 procent masy ich ciała.

Z przebadanych oddziałów najbardziej obciążeni tornistrami w dniu kontroli byli uczniowie klas pierwszych, gdzie u 31 procent uczniów waga tornistrów przekraczała 15 proc. masy ich ciała oraz klas czwartych, gdzie problem przeciążonych tornistrów dotyczył 36 procent uczniów. Waga tornistrów bez zawartości wynosiła od 0,28 kg (plecak bez usztywnień) do 2,3 kg (plecak z kółkami).

Podczas kontroli stwierdzono, że poza podręcznikami, zeszytami i podstawowymi przyborami szkolnymi, na ciężar plecaka składają się również dodatkowe piórniki, książki, termosy i butelki plastikowe z napojami, śniadaniówki, słodycze, telefony, zabawki i stroje gimnastyczne.

 W trakcie ważenia tornistrów przeprowadzano z uczniami rozmowy dotyczące zawartości tornistrów i problemów zdrowotnych wynikających z ich nadmiernego ciężaru. Zachęcano uczniów do przynoszenia do szkoły tylko niezbędnych w danym dniu podręczników, zeszytów i przyborów oraz korzystania z możliwości pozostawienia ich w szkole (w szafkach indywidualnych lub w szafach w wyznaczonych klasach). Biorąc pod uwagę ww. wyniki kontroli obciążenia uczniów tornistrami, dyrektorom placówek zalecono podjęcie działań edukacyjnych, zarówno wśród uczniów, jak i ich rodziców, mających na celu wyeliminowanie zjawiska nadmiernego obciążenia uczniów wagą tornistrów.

Akcja ważenia uczniowskich tornistrów przez Inspekcję Sanitarną będzie kontynuowana.

Źródło: Sanepid w Wągrowcu

Czytaj także

Przemysław Czarnek w Wągrowcu spotkał się z sympatykami i zachęcał do wsparcia Karola Nawrockiego [WIDEO/FOTO]

Krzysztof Czapul

Inauguracja świątecznych iluminacji na Rynku już za kilka dni [ZAPOWIEDŹ]

Redakcja

Świątecznie będą zbierać na schronisko

Redakcja