Okno na Wągrowiec

Gorący temat Na luzie Społeczeństwo Wiadomości Wydarzenia

PROBLEMY Z REWITALIZACJĄ KSIĘŻEGO KACERKA: Burmistrz unieważnił przetarg, bo miasto nie ma pieniędzy?

Zaskakująca decyzja Jarosława Berendta.

Burmistrz Jarosław Berendt podjął w tym tygodniu decyzję o nieważnieniu przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie miejskiego EKO parku na terenach zielonych wzdłuż Wełny przy ulicy Opackiej. Jako powód włodarz miasta podał fakt, że jedyna oferta, jak wpłynęła, przekroczyła kwotę, która magistrat chce przeznaczyć na to zadanie.

Otwarcie ofert złożonych w przetargu miało miejsce 16 listopada. Wcześniej ratusz podał kwotę, jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, która wynosi 5 milionów złotych.

Okazało się, że do przetargu stanęła tylko jedna firma – KAPIBARA Sp. z o.o. Sp.k. z Knurowa, która zadeklarowała wykonanie zadania za bardzo zbliżoną kwotę do oczekiwanej przez magistrat, czyli 5 milionów 170 tysięcy złotych. Miasto musiałoby dorzucić zatem do inwestycji zaledwie 3,4 procenta jej wartości.

Wydawało się to formalnością, bowiem zaledwie dwa miesiące temu, w podobnej sytuacji, burmistrz przekonał radnych, żeby dorzucili aż 250 tysięcy złotych do budowy osiedlowego placu zabaw przy ulicy Wiśniowej, co stanowiło podwojenie (!) zakładanej wcześniej wartości tej inwestycji.

Tymczasem burmistrz Jarosław Berendt postanowił przetarg na rewitalizację okolic kacerka unieważnić i rozpisać nowy. Czy włodarz miasta oczekuje, że do nowego przetargu przystąpi więcej firm, albo że oferty będą znacząco niższe?

To decyzja bardzo ryzykowna, biorąc pod uwagę fakt, że na to zadanie wiosną Wągrowiec uzyskał z urzędu marszałkowskiego dofinansowanie w wysokości 3.620.320 złotych, a realizacja projektu już jest opóźniona. Według harmonogramu podanego przez magistrat wiosną, wyłoniony w procedurze przetargowej wykonawca miał przystąpić do sporządzenia dokumentacji technicznej w okresie od października 2020 r. do maja 2021 r., a następnie od czerwca do listopada 2021 r. zrealizować roboty budowlane. 

Czy opóźnianie rozpoczęcia rewitalizacji terenów nad Wełną nie spowoduje utraty przez miasto pozyskanego dofinansowania, zapewne okaże się w najbliższych miesiącach. Ale być może właśnie o to chodzi, bowiem Wągrowca może aktualnie nie być stać na tę inwestycję.

Coraz głośniej mówi się, że stan miejskich finansów jest fatalny. W tym tygodniu na jednej z komisji radni usłyszeli od miejskiego skarbnika Dariusza Hamulczyka, że zagrożone są nawet wypłaty wynagrodzeń w wągrowieckim magistracie.


Rewitalizacja okolic Księżego Kacerka jest częścią projektu pn. „Modernizacja Centrum Edukacji Ekologicznej w Wągrowcu wraz z rozbudową o terenowy punkt edukacyjny – miejski EKO park”. Przewiduje on na terenach zielonych wzdłuż rzeki Wełny przy ulicy Opackiej:

  • budowę pomostu i tarasu edukacyjnego przy rzece Wełnie (pomost około 4 x 15-18 m, a taras o średnicy około 6 m). Pomost umożliwi bezpośrednią obserwację rzeki Wełny oraz cumowanie tutaj kajaków, a okrągły taras edukacyjny – prowadzenie lekcji i spotkań związanych np. z tematyką flory i fauny rzecznej;
  • budowę punktu edukacyjnego do prowadzenia zajęć z miejscem na ognisko;
  • budowę punktu edukacyjnego – „kino plenerowe” (taras umożliwiający rozłożenie np. siedzisk, leżaków z miejscem do montażu ekranu plenerowego i podłączenia rzutnika);
  • budowę kameralnego placu zabaw o tematyce ekologicznej – niewielkie miejsce przeznaczone dla najmłodszych, łączące zabawę z edukacją;
  • budowę szlaku edukacyjnego pieszo-rowerowego zlokalizowanego w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Wełny – szlak łączący projektowane elementy terenowego punktu edukacyjnego;
  • remont i częściową przebudowę parkingu dla samochodów, znajdującego się bezpośrednio przy terenowym punkcie edukacyjnym;
  • wykonanie nowych nasadzeń, uporządkowanie terenu;
  • budowę oświetlenia;
  • wyposażenie terenu w elementy małej architektury: stojaki na rowery, ławki, kosze na śmieci, punkty i tablice informacyjne.

Projekt obejmuje też modernizację siedziby Centrum Edukacji Ekologicznej, mieszczącego się w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej. Ma ona polegać ma m.in. na wyposażeniu placówki w nowoczesne interaktywne pomoce edukacyjne oraz wymianie sprzętu nagłaśniającego salę dydaktyczną.

Źródło: Urząd Miejski w Wągrowcu

Czytaj także

W naszym powiecie TYLKO 1 NOWE ZAKAŻENIE i żadnego zgonu z powodu COVID-19

Krzysztof Czapul

INTERWENCJA: Dlaczego nikt NIE ODŚNIEŻA ścieżek rowerowych?

Krzysztof Czapul

RAPORT DZIENNY: 7 nowych zakażeń wirusem SARS-COV-2 w powiecie

Remigiusz Priebe