Okno na Wągrowiec


Społeczeństwo Wiadomości Zdrowie

POZNANIACY chcą PRZEBADAĆ WSZYSTKICH POLAKÓW na SARS-COV-2. Ich test daje wynik po 5 minutach

Test ma być dostępny już w najbliższych dniach.

Fundacja Generis rozpoczęła ogólnokrajową akcję „Testujemy Całą Polskę”, której przesłaniem jest umożliwienie masowego testowania wszystkich obywateli przy użyciu opracowanego przez poznańskie Centrum Badań DNA i spółkę Inno-Gene pięciominutowego genetycznego testu. Nowy test jest prawie 80 razy szybszy oraz pięciokrotnie tańszy od obecnie stosowanych.

Test działa w bardzo prosty sposób. Pobierana jest próbka śliny osoby badanej, która następnie jest podgrzewana do temperatury 65 stopni Celsjusza w specjalnym, przenośnym podgrzewaczu. Po pięciu minutach następuje odczytanie wyniku dzięki zmianie barwy odczynnika.

Jak zapowiada Jacek Wojciechowicz, prezes Centrum Badań DNA, wprowadzenie nowego testu to kwestia kilku, maksymalnie kilkunastu dni. Zainteresowanie nim już wyraziły branże lotnicza i turystyczna, a także kluby i federacje sportowe, w tym UEFA.

Aktualnie na stronie testujemypolske.pl trwa akcja zbierania podpisów pod petycją do Ministerstwa Zdrowia popierającą masowe przetestowanie Polaków.

Niedawno rząd Słowacji, jako pierwszy, zapowiedział przetestowanie wszystkich obywateli, a Światowa Organizacja Zdrowia uważa masowe testowanie za jednĄ z najskuteczniejszych metod walki z pandemią.

Źródło: Centrum Badań DNA, Fundacja Generis

Czytaj także

Dowcipem w koronawirusa. Na słupach i tablicach pojawią się też konkursowe prace [ZDJĘCIA]

Krzysztof Czapul

1 osoba ZMARŁA i 23 nowe ZAKAŻENIA w powiecie wągrowieckim

Krzysztof Czapul

WAŻNE: AWARIA KOLEJOWEGO SYSTEMU STEROWANIA. Kursuje komunikacja zastępcza

Remigiusz Priebe